fbpx

Ekstrem Şartlar İçin Tam Sentetik Gres – Zerax 5502

Zerax 55-02 sentetik gres yağının kullanımının birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında da yüksek sıcaklıklarda olduğu kadar, düşük sıcaklıklarda da mükemmel performans göstermesi gelmektedir. Minimum veya maksimum ısı dereceleri sonrasında ortam sıcaklığına geri döndüğünde üstün performansından ve orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmeden görevini sürdürmeye devam eder.

KALINLAŞTIRICI

Kalsiyum Sülfonat Kompleks

ÇALIŞMA SICAKLIĞI

-40 / +180 °C

DAMLAMA NOKTASI

> 320 °C

BAZ YAĞ

Sentetik

gres yağı çeşitleri görseli

Zerax 55-02 sentetik gres yağı, sıradan petrol baz türevli yağların özellikleri ile kıyaslandığında çok daha düşük oranda sürtünme ve daha yüksek yük taşıyabilme özelliğine sahiptir. Aynı zamanda geniş sıcaklık aralıklarında çalıştırıldığında bile uzun süreli çalışma performansı sunmaktadır. Bu sayede çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda bile güvenle tercih edilebilir bir ürün olarak görülmektedir.

Sentetik gres yağına yüksek miktarlarda su karışsa bile tutarlılık özelliğinden bir kayıp yaşanmaz. İçerisinde bulunan kalsiyum sülfonatların doğası gereği, deniz suyunun bulunduğu ortamlarda bile mükemmel derecede oksidasyon ve korozyon direnci göstermektedir.

Zerax 55-02 sentetik gres, insan sağlığına ve çevreye zararlı olduğu bilinen kurşun gibi diğer ağır metalleri içermemektedir. Ürün sulu ve tuzlu suların yoğun bulunduğu ortamlarda pasa karşı kusursuz koruma sağlamaktadır. Aynı zamanda düşük sıcaklıkların olduğu torklara karşı üstün performans sergilemektedir. Tüm bunlara ek olarak kusursuz pompalama özelliği sunmaktadır.

SENTETİK GRES NEDİR

Sentetik gres, yataklar gibi dönen makine bileşenleri için geleneksel olarak en yaygın yağlayıcı olmuştur. Esas olarak bir yağlama maddesi ve bir koyulaştırıcıdan oluşmaktadır. Koyulaştırıcı kayganlaştırıcıyı kafes benzeri lifleri arasında tutarak, yağlama bileşeni için bir taşıyıcı görevi görmektedir.

Çalışma sırasında sıcaklıklar arttıkça, yağ gresten sızar ve yatakların içindeki temas ve kayan yüzeyleri yağlar.

Geleneksel petrol bazlı gresler ve sentetik gres, lityum veya kalsiyum gibi metalik bir maddeden yapılmış kalınlaştırıcılar kullanmaktadır. Bunlar, aşırı basınçları, aşırı titreşimi veya diğer zorlu gereksinimleri karşılamak için katkı maddeleri ile formüle edilebilir.

Geleneksel gres ve sentetik gres arasındaki fark, yağlama maddesinde fark edilebilir. Geleneksel greslerde mineral yağ gibi petrol bazlı bir ürün kullanılmaktadır. Sentetik gresler silikon gibi sentetik bir yağlayıcı kullanır. Sonuç olarak sentetik gres, aşırı sıcaklıklara dayanabilir ve yağlama etkinliğini geleneksel greslerden daha iyi koruyabilir.

EKSTREM ŞARTLAR İÇİN TAM SENTETİK GRES ÖZELLİKLERİ

EKSTREM ŞARTLAR İÇİN TAM SENTETİK GRES KULLANIM ALANLARI

EKSTREM ŞARTLAR İÇİN TAM SENTETİK GRES TEKNİK DATA

EKSTREM ŞARTLAR İÇİN TAM SENTETİK GRES ANALİZLERİ STANDART BİRİM SONUÇ
Renk Mavi
Görünüş Homojen
Kalınlaştırıcı Kalsiyum Sülfonat Kompleks
Baz Yağ Sentetik
Baz Yağ Viskozitesi (cst) 40 °C ASTM D445 cst 320
Çalışma Sıcaklık Aralığı °C -40 / 180
NLGI Sınıfı 1/2
Penetrasyon ASTM D217 mm/10 280-310
Damlama Noktası ASTM D2265 °C >320
Yağdan Ayrışma (% ağırlık) 30 saat / 150 °C ASTM D1742 %wt %3,70
Bakır Korozyon (100 °C – 24 saat) ASTM D130 Max 1 b 1 a
Dört Bilya Aşınma Testi 1 saat / 75 °C – 400 N ASTM D2266 mm 0,5
Dört Bilya EP Testi 10 sn. / 1770 rpm Hız ASTM D2596 kg >800
Su Spreyi ( % ağırlık) 38,5 °C, 5dk, Maks. ASTM D4049 %wt %15
Pas Testi ASTM D1743 Geçer