Beyaz Gres NSF H1 Onaylı Gıda ve İlaç Sanayi

Beyaz gres, kullanımı ilaç sanayisinde ve gıda işletmelerinde oldukça yaygındır. Yüksek sıcaklık uygulamalarında ihtiyaç duyulan yağlama noktaları ve rulmanlar için özel olarak tasarlanmış yüksek teknoloji ürünü sentetik gıda uyumlu grestir.

KALINLAŞTIRICI

CS Complex

ÇALIŞMA SICAKLIĞI

-30 / +185 °C

DAMLAMA NOKTASI

> 295 °C

BAZ YAĞ

PAO

Beyaz gres sıradan petrol türevli baz yağlarına göre karşılaştırma yapıldığında, çok daha yüksek yük taşıma ve sürtünmeyi azaltma kabiliyetine sahiptir. NSF onaylı gıda gresi adı üzeri gıda sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gıda sektörünün yanında ilaç sanayisinde de gres ihtiyacını karşılamak amacıyla geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle ilaç sanayi gresi olarak da adlandırılmaktadır. Geniş sıcaklık aralıkları sayesinde birçok yerde uzun süreli çalışma performansı sağlayan beyaz gres, yaygın olarak bu alanlarda tercih edilmektedir.

İçeriğinde bulunan granül katkı paketi, yüksek sıcaklıklarda dahi üstün performans sergilemesine yardımcı olmaktadır. Pasa karşı yoğun su bulunan veya tuzlu sulu ortamlarda bile ekstra dirençlidir. Bu sayede kullanıldığı alanlarda makinelerin ömrünü önemli ölçüde uzatmaktadır.

Beyaz gres üstün performansını düşük sıcaklık torklarına karşı dahi koruyan özel bir alaşıma sahiptir. Bu özelliğini üretiminde kullanılan CS Complex kalınlaştırıcı ve PAO baz yağına borçludur. H1 sertifikasına sahip olan gıda gresi NSF tarafından gerekli onay alınarak üretilmektedir.

Beyaz Gres Özellikleri

Beyaz Gres Kullanım Alanları

Beyaz Gres Teknik Data

Beyaz gres adından da anlaşılabileceği gibi beyaz renge sahip oldukça homojen bir grestir. Bu özelliği sayesinde görüntüsü kullanılan ortamda rahatsızlık vermez. Üretiminde kullanılan CS Complex kalınlaştırıcı ve PAO baz yağı sayesinde birçok ortamda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

CERAX 4602 [ BEYAZ GRES ] TEKNİK ANALİZ STANDART BİRİM SONUÇ
Renk Beyaz
Görünüş Homojen
Kalınlaştırıcı CS Complex
Baz Yağ PAO
Baz Yağ Viskozitesi (cst) 40 °C ASTM D445 cst 460
Çalışma Sıcaklık Aralığı °C -30 / 185
NLGI Sınıfı 2
Penetrasyon ASTM D217 mm/10 265-295
Damlama Noktası ASTM D2265 °C >295
Yağdan Ayrışma (% ağırlık) 30 saat / 150 °C ASTM D1742 %wt %3,70
Yağdan Ayrışma (% ağırlık) 7 gün / 40 °C IP 121 %wt %0,31
Dört Bilya Aşınma Testi 1 saat / 75 °C – 400 N ASTM D2266 mm 0,5
Dört Bilya EP Testi 10 sn / 1770 rpm Hız ASTM D2596 kg 550
Su Spreyi ( % ağırlık) 38,5 °C, 5dk, Maks. ASTM D4049 %wt %15
Pas Testi ASTM D1743 Geçer

Greslerin yüksek sıcaklıklarda dahi üstün performans sergileyebilmeleri oldukça gerekli bir kriterdir. Beyaz gres yapısı gereği geniş bir sıcaklık aralığında çalışabilme özelliğine sahiptir. -30°C ile 185°C aralığında çalışabilen gres bu sayede birçok sektörde kendine bir yer edinmiştir. Bu alanlara fırınlar, ağır iş makineleri, madencilikte kullanılan makineler, deniz araçları kısacası yüksek sıcaklık altında çalışan neredeyse bütün makineler örnek olarak gösterilebilir.

Gresler uzun süre depolandıkları ortamda bozulmadan dayanabilmelidir. Bu nedenle raf ömürlerinin kısa olmaması gerekmektedir. Beyaz gres orijinal ambalajı içerinde, açılmadan ve kuru bir ortamda tam olarak 60 ay boyunca dayanabilmektedir. Bu sayede fazlasıyla depolanarak ihtiyaç olması halinde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Gresler birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılabilmeleri için NSF onaylı olmaları gerekmektedir. Bunun nedeni, insan sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan bu iki sektörün oldukça titiz ortamlarda faaliyetlerini sürdürmeleridir. Beyaz gres bu alanlarda aktif bir şekilde rol oynayabilen, kullanıldığı ortamda insan sağlığını olumsuz etkilemeyen NSF onaylı bir grestir.