fbpx

Rulman ve Kızak Sistemleri İçin Gres – CS 132

Rulman ve kızaklar için özel olarak üretilen kızak gresi, sentetik hidrokarbon baz yağı ile lityum kalınlaştırıcıların yüksek teknolojiden faydalanılarak üretilmesi yoluyla elde edilmiştir. Baz yağı viskozitesinin düşük olması sayesinde uygun tüm basınç ortamlarında kusursuz pompalanma performansı göstermektedir.

KALINLAŞTIRICI

Lityum

ÇALIŞMA SICAKLIĞI

-50 / +130 °C

DAMLAMA NOKTASI

198 °C

BAZ YAĞ

PAO

Corfin marka CS 132 rulman ve kızak gresi, bünyesinde bulunan kalınlaştırıcılar ve katkı paketleri sayesinde yüksek performanslı bir üründür. Bu sayede yüksek hızlarla çalışılan ortamlarda dahi sorunsuz bir şekilde rulmanların ve kızakların yağlanabilmesine imkân verir. Yağlama süresinin uzun olması, ihtiyaç duyulan gres miktarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu sayede uzun dönemde tasarruflu bir üründür. Merkezi yağlama sistemleri için kullanımı idealdir.

RULMAN VE KIZAK SİSTEMLERİ İÇİN GRES ÖZELLİKLERİ

Teorik olarak kızak gresi, makine parçalarının ömrü boyunca oksitlenmesini ve termal bozulmaya uğramasını engellemeye yönelik bir çalışma prensibine sahiptir. Bu aşamada gres buharlaşmadan tutunur ve yüzey temasını da önemli ölçüde azaltır.

Genel olarak ortam sıcaklıkları, sentetik veya petrol bazlı bir yağlayıcı kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle Corfin marka CS 132 kızak ve rulman gresi, geniş sıcaklık aralıklarında dahi kusursuz işlev görebilen bir üründür.

Kızak ve rulman gresi, karakteristik özellikleri sayesinde kullanım alanı oldukça geniş bir üründür. Bunu bünyesinde bulunan PAO baz yağı ve Lityum kalınlaştırıcıya borçludur. Bu sayede endüstrinin birçok alanında kullanıma uygundur.

Kızak gresi, özel mühendislik hizmetine ihtiyaç duyulan ve yağlanması zor olan rulmanlar, yataklar ve kızaklar için ideal bir üründür. Aynı zamanda yüksek hızda ve yüksek sıcaklıklarda çalışan iğneli rulmanların tamamında kusursuz bir şekilde tutunarak, üstün performansını uzun süre devam ettirir.

CS 132 Kızak Gresi Kullanımının Önemi

Yüksek sıcaklık ve ağır koşullarda çalışan makine parçaları için gres kullanımı oldukça önemlidir. Gresin kullanılmadığı alanlarda makine parçaları hızla ömrünü tüketir ve kısa sürede korozyona yenik düşerek aşınmalara uğrar. Bu durum ekonomik açıdan zarara uğranmasına ve üretimin aksamasına neden olabilir.

Bu nedenle ağır makineler, rulmanlar ve kızak sistemleri için yapılması gereken en önemli şeylerden biri düzenli olarak kızak gresi kullanmaktır. C 132 gres, yalnızca kullanıldığı makinelerin ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda kirlenmeyi önler ve makinelerin performansını en üst seviyeye çıkartır.

Gres kullanımı eklemlerin birbirine yapışmasını önlemektedir. Aynı zamanda pimlerin ve burçların da aşınmasını engelleme konusunda önemli bir görev üstlenir. Bu nedenle de gres kullanımı mutlaka düzenli aralıklarda ve gerektiği şekilde yapılmalıdır.

RULMAN VE KIZAK SİSTEMLERİ İÇİN GRES ÖZELLİKLERİ

RULMAN VE KIZAK SİSTEMLERİ İÇİN GRES KULLANIM ALANLARI

RULMAN VE KIZAK SİSTEMLERİ İÇİN GRES TEKNİK DATA

RULMAN VE KIZAK SİSTEMLERİ İÇİN GRES ANALİZLERİ STANDART BİRİM SONUÇ
Renk Bej
Görünüş Homojen
Kalınlaştırıcı Lityum
Baz Yağ PAO
Baz Yağ Viskozitesi (cst) 40 °C ASTM D445 cst 18
Çalışma Sıcaklık Aralığı °C -50 / 130
NLGI Sınıfı 2
Penetrasyon ASTM D217 mm/10 265-295
Damlama Noktası ASTM D2265 °C 198
Yağdan Ayrışma (% ağırlık) 30 saat / 150 °C ASTM D1742 %wt %7,50
Yağdan Ayrışma (% ağırlık) 7 gün / 40 °C IP 121 %wt 1,71
Dört Bilya Aşınma Testi 1 saat / 75 °C – 400 N ASTM D2266 mm 0,75
Dört Bilya EP Testi 10 sn. / 1770 rpm Hız ASTM D2596 kg 315
Su Spreyi ( % ağırlık) 38,5 °C, 5dk, Maks. ASTM D4049 %wt %35
Pas Testi ASTM D1743 Geçer