SIKÇA SORULAN
SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular

National Lubricating Grease Institute tarafından yağlama greslerinin derecelendirilmesine denir. Bu derecelere göre en düşük sınıf (grade 000) en yumuşak, en büyük sınıfsa (grade 6) en sert sürtünme koşulları içindir. Derece arttıkça gresin kıvamı da akışkandan katıya doğru gider. İşletmenizde doğru NLGI seçimi için müşteri temsilcilerimizle irtibata geçebilirsiniz.

Viskozite, sıvıların akmaya karşı gösterdikleri dirençtir. Viskozitesi düşük olan yağlar “ince yağ”, viskozitesi yüksek olan yağlar “kalın yağ” olarak nitelendirilir.

Gıdaların işlenmesi ve üretimi için kullanılan yağlayıcılar tamamen toksik olmamalıdır ve gıda üretim tesislerinde kullanılan gıda dışı bileşiklere ilişkin düzenlemeleri karşılamalıdır. Bu katı kurallar, ürünlerin rastlantısal gıda teması NSF H1 veya H2 Sınıfı (gıdayla temas riski olmadan) ile kullanıma dayanarak seçilir. NSF Belgesi, kullanıcı ve gıda denetleyicilerine, kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti eder. Ürünlerimize ait sertifikaları www.nsf.org adresinden “ White Book Nonfood Compound Listings Directory” de bulabilirsiniz.

Sentetik yağlar kimyasal işlemlerden geçirilerek istenilen yağ formuna sokulur iken mineral yağlar ise petrol distilasyonu sonucunda elde edilir.

Gresler sayesinde rulman yatakları, dişliler, yüksek sıcaklıklarda sürtünen mekanik malzemeler ve buna benzer birbiri ile temas eden tüm mekanik yapılarda kullanılır.

Gresin kimyasal yapısındaki önemli üç madde bulunuyor. Bunlar ham (baz) yağ, kalıntılaştırıcılar ve katık maddelerdir.

Viskozite sınıflandırması ISO VG sınıfına göre belirleniyor.

Aşınma işlemi iki metalik yapıda malzemenin birbirine sürtünmesi ile gerçekleşir. Bu malzemelerden hangisinin yoğunluğu fazla ise diğer malzemeyi aşındırarak zamanla eritir.

Pas diğer adı ile korozyon, metalik malzemelerde oluşarak zamanda mekanik sistemlerin çalışmasını zorlar ve bozulmasına sebep olur. Bu gibi durumlar işimizin aksamasına ve ciddi bozulma maliyetlerine sebep olabilir. Bu yüzden pas önleyici makinalarınızın ömrünü uzatmaktadır.

Bir madeni yağın ” Yüksek basınç ” özelliklerini test etmek için dört bilya testi yapılmaktadır.

Üretici tarafından onay almamış bir yağ kullandığınız makine aksamına zarar verebilir, yağlama yaparak koruduğunuz sandığınız parçaları daha fazla riske atıyor olabilirsiniz. Çünkü yağ yüksek sıcaklıklarda form değiştirerek özelliğini kaybedebilir ve bunun anlaşılması çok zordur

Hidrolik sistemlerdeki yağ maddelerinin en önemli görevi bir noktaya uygulanan gücü başka bir noktaya taşımasıdır. Bu kuvvet hassas ve hızlı bir şekilde aktarılmalıdır. Bu işleme kinetik ve potansiyel kuvveti yaymakta diyebiliriz. Bu şekilde kırılmaları engeller. Aynı zamanda bu parçaların temas ettikleri her noktayı korumaktadır.