Sentetik Yağlar Neden Geleneksel Yağlardan Daha Üstün Performansa Sahiptir?

Sentetik Yağlar Neden Geleneksel Yağlardan Daha Üstün Performansa Sahiptir?
Sentetik yağların geleneksel yağlardan daha iyi performans gösterdiğini bilseniz de nedenini anlamayabilirsiniz. Geleneksel ve sentetik yağlar arasındaki farklar moleküler düzeyde başlar. Temel olarak sentetik ve geleneksel yağlar arasındaki temel fark, bileşimleridir. Konvansiyonel yağ, baz olarak ham petrolü kullanırken, sentetik yağ diğer ürünleri kullanır ve bir laboratuvarda üretilir. Peki Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün performansa sahiptir?
Sentetik-Yağlar-Neden-Geleneksel-Yağlardan-Daha-Üstün-Performansa-Sahiptir-Corfin-1
 • Sentetik yağ soğuk ekipmanlarda sürtünme yapmaz, ancak yüksek sıcaklıklarda yağlayıcı özelliklerini korur.
 • Sentetik yağlar geleneksel yağlara göre oksidasyona karşı daha yüksek dirençlidir. 
 • Sentetikler kendi tortularını daha az üretmenin yanı sıra, geleneksel yağların bıraktığı tortuları da temizleyebilir.
 • Sentetik yağların daha yüksek kararlılığı nedeniyle makineler, daha az yakıt tüketir ve daha fazla güç üretir.

Sentetik Yağlarların ve Geleneksel Yağlarının Farkları Nelerdir?

Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün performansa sahiptir? sorusuna cevap vermeden önce aralarındaki farkları daha iyi anlamak gerekir. Sentetikler, geleneksel yağlarda yaygın olan safsızlıkları ve moleküler düzensizlikleri içermez. Sentetiklerin saf, tekdüze moleküler yapıları, geleneksel yağların erişemeyeceği aşınma koruması, aşırı sıcaklık performansı ve yakıt verimliliği sağlayan özellikler kazandırır. Tüm bunlar daha iyi çalışan ve daha uzun ömürlü araçlarla paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. 

Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün

Soğuk Çalışma Koşullarında Koruma

Sıcaklık düştüğünde, geleneksel yağ kalınlaşabilir ve daha yavaş hareket ederek makinelerinizin parçalarının kısa bir süre korumasız kalmasına neden olabilir. Sentetik yağ ise soğuk havalarda geleneksel yağa göre daha akışkandır, daha kolay ve daha hızlı soğuk çalıştırma sağlar. Bu özelliği hayati bileşenlere daha hızlı ulaşabileceği, daha hızlı ekipman koruması sağlayabileceği ve aşınmayı azaltabileceği anlamına gelir.

Yüksek Sıcaklıklarda Ekipman Temizliği

Giderek katılaşan yakıt ekonomisi standartlarına ayak uydurmak için üreticiler ekipmanlarını farklı şekilde tasarlıyor ve bu da makinelerin her zamankinden daha sıcak çalışmasına neden oluyor. Yüksek sıcaklıklar karşında sentetik yağlar geleneksel yağlara kıyasla oksidasyona, çamura ve tortulara karşı daha dayanıklıdır. 

Yakıt Ekonomisi

Geleneksel yağlarda kullanılan baz yağlar, mum gibi istenmeyen maddelerin yanı sıra farklı boyut ve ağırlıktaki molekülleri içerir. Bu da genellikle makinenizin daha fazla enerji harcamasına neden olabilir. Tersine, sentetik yağlar, birbiri üzerinde kolayca kayan ve istenmeyen maddeler içermeyen moleküler olarak tekdüze sentetik baz yağlar kullanılarak formüle edilmiştir. Sürtünme nedeniyle kaybedilen enerjiyi azaltmaya ve yakıt tasarrufunu en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olurlar.

Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün

Yağ Tüketimi

Yağ tüketimi, sıcak bir günde buharlaşan su gibidir. Tıpkı güneş ısısının su moleküllerini bir su kabından havaya kaldırması gibi, yüksek makine ısısı da hafif, dengesiz molekülleri yağdan kaldırarak yağ seviyesinin düşmesine neden olabilir. Buharlaşan geleneksel yağ, hava kirliliği olarak egzozdan çıkar.

Sentetik yağlarının geleneksel yağlara kıyasla aşırı ısıya karşı olağanüstü direnci, yağ tüketimine karşı koruma sağlayarak yağınızı doldurmak için harcanan parayı azaltmaya yardımcı olur.

Araçlarda Yakıt Ekonomisi

Sentetik yağlar, emisyonları ve yakıt tüketimini azaltmak için tasarlanmıştır. Tüm bu özellikler, kirliliğin önlenmesine yardımcı olur. Buharlaşmaya (yanma) karşı geleneksel yağlardan daha iyi direnç gösterirler. Bu da egzoz emisyonlarını azaltırken, yakıt tasarrufunu en üst düzeye çıkarma yetenekleri, yakıt tedariki için harcanan enerjiyi azaltmaya yardımcı olur.

Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün

Sentetik Yağların Özellikleri

Sentetik yağlar, kimyasal işlemlerle üretilen yağlardır. Belirli bir uygulamaya uyacak şekilde özel olarak üretilebilirler. Sentetik yağların genel özelliklerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Yüksek viskozite indeksi.
 • Çok yüksek flaş termal ve kimyasal stabilite.
 • Çok yüksek parlama ve yanma noktaları.
 • Düşü akma noktaları.
 • Yüksek sıcaklıklarda üstün performans

Geleneksel Yağların Özellikleri

Geleneksel yağ doğrudan ham petrolden elde edilir. Yüksek sıcaklıklarda yağlama sağlar. Uzun süre stabil kalır ve genellikle diğer yağ türlerine göre daha ucuzdur.

Bir yağlayıcı olarak geleneksel yağ, değişen boyutlarda moleküller içerir. Bu da viskozite indeksinin (bir sıcaklık aralığında akma kabiliyeti) daha az güvenilir olduğu anlamına gelir. Bu özellikle yüksek sıcaklıklarda performansı etkiler.

Geleneksel yağ, tümü farklı özelliklere sahip olan bir hidrokarbon bileşiklerinin karışımını içerir. Bunlar, yağlama yağının temelini oluşturan parafin zincirleridir. Sikloparafinleri ve ayrıca kimyasal olarak reaktif olan ve siyah çamur oluşturan uçucu aromatiklerdir. 

Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün

Sentetik Yağlar Neden Daha Pahalıdır?

Sentetik yağlar neden geleneksel yağlardan daha üstün performansa sahiptir sorusu fiyatlarını da etkiliyor tabi ki. Yağlayıcı kullanımı ekipman sağlığı için çok önemlidir.  Geleneksel yağ ve sentetik yağ olarak başlıca iki farklı yağlayıcı türü vardır. Konvansiyonel yağ ham petrolden rafine edilirken, sentetik yağ insanlar tarafından kimyasal bileşikler kullanılarak yapılır. Sentetik yağ, daha az kirletici içerir. Bu da daha düşük motor çamuru ve birikme riskine yol açar. Bu anlamda sentetik yağlar daha üstün kabul edildiğinden daha pahalıdır. 

Daha iyi ve daha yeni çağın ileri teknolojilerine sahiptir. Daha yeni makinelerin ortaya çıkmasıyla, sentetik yağların pazarı, geleneksel yağlara kıyasla çok daha fazla arttı. Sundukları tüm faydalar göz önüne alındığında, sentetik yağlar, geleneksel yağlardan çok daha pahalıdır. Sentetik yağların fiyatının geleneksel yağlara göre daha yüksek olmasının sebepleri şunlardır:

 • Sentetik yağlar, daha iyi viskozite ve yağlama özellikleri nedeniyle geleneksel yağlara göre daha fazla avantaj sunar.
 • Sentetik yağlarının üretimi sırasındaki işlemler, geleneksel yağlara göre daha karmaşık ve pahalıdır.
 • Sentetik yağlar, karmaşık kimyasal reaksiyonları içeren karmaşık bir üretim süreci ile oluşur.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Yağ Değişim Aralıkları Nasıl Belirlenir?
Yağın erken yaşlanmaya maruz kalması normal karşılanan bir durumdur. Genel...
Çok Amaçlı Gres Kullanım Alanları ve Özellikleri
Basit bir ifadeyle çok amaçlı gres, birden fazla uygulamada kullanılabilen...
Gres Uyumluluğu Tablosu ve Referans Kılavuzu
Endüstriyel tesislerin tamamında yağlama söz konusu olduğunda çoğu bakım personeli...
Demir Çelik Sektöründe Enerji Verimliliği
Demir Çelik sektörü birçok sanayi koluyla iç içe olması nedeniyle...