fbpx

Karşılaştır

Favorilerim

TEKLİF SEPETİM

Ürün Ara

Karşılaştır

Favorilerim

SEPETİM

ateşe dayanıklı hidrolik sıvılar

Ateşe Dayanıklı Hidrolik Sıvılar Ne Zaman Kullanılır ?

Endüstriyel ekipman için yağlayıcılar, korozyon ve aşınmaya karşı koruma, kirleticileri filtrelere aktarma veya sıcak bölgelerden ısıyı dağıtma gibi birçok farklı işlevle görevlendirilir. Çoğu yağlayıcının alev, kıvılcım veya sıcak yüzey koşulları gibi yanıcı hale gelebileceği özel koşulları vardır.

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Bu çoğunlukla yağlayıcının baz yağ özelliklerinden türetilir. Bu nedenle, bu spesifik hidrolik yağlayıcı özellikleri ve çevre koşulları anlaşılmalı ve kontrol edilmelidir. Daha da önemlisi, yağlayıcı, potansiyel riskleri azaltmak için gerekli özelliklere uygun şekilde seçilmelidir. Ateşe dayanıklı hidrolik akışkanlar olarak adlandırılan yağlayıcıların hizmete girdiği yer de tam olarak burasıdır.

  • Ateşe dayanıklı sıvılar hangi ortamlarda çalışır?
  • Hidrolik sıvı çeşitleri nelerdir?
  • Diğer ateşe dayanıklı hidrolik yağlayıcılar nelerdir?
  • Yağlayıcı değişikliğinde nelere dikkat edilmelidir?
hfa nedir

Ateşe Dayanıklı Sıvıların Gerekli Olduğu Ortamlar

Ekipmanın yağlanmış bir bileşen ile çalıştığı durumlarda yangın riski her zaman dikkate alınmalıdır. Bununla birlikle kullanılan yağlayıcının parlama noktası zayıfsa ve ateşleme kaynağı veya sıcak yüzeyler yakındaysa yangın riski en yüksek olabilir.

Hidrolik hatlarda olduğu gibi yağlayıcılara basınç uygulandığında, küçük sızıntılar ve havaya ince bir yağ spreyi püskürtülmesi riski vardır. Bu sızıntılar, özellikle sistemler yakın zamanda hizmete girmişse veya uzun süredir çalışıyorsa, bağlantılar, aşınmış hortumlar ve contalar gibi noktalarda bileşen arızasının sonucu olabilir.

Bir sızıntı meydana geldiğinde ve sıvı püskürtüldüğünde sistem yangınla ilgili risklere karşı daha duyarlı hale gelir. İlk yanıcılık, sıvıdan veya sıvı tarafından üretilen buharlardan kaynaklanabilir. Bu yüksek riskli ortamlarda, yağlama sıvıları yangına dayanıklı standartları karşılayacak şekilde tasarlanır ve belirlenir.

Yangına dayanıklı hidrolik sıvıların tavsiye edildiği endüstri ve ekipman örnekleri arasında;

  • Kalıp döküm (presler, mobil ekipman fırınları ve basınçlı döküm makineleri) 
  • Dökümhaneler (fırın kontrolleri, kalıplama ve karot makineleri) 
  • Metal işleme (fırın kontrolleri, haddehaneler, kaynak makineleri ve hidrolik ekipman) 
  • Dövme/ekstrüzyon işlemleri (presler ve mobil ekipman) 
  • Madencilik (konveyörler, araba ekipmanları ve sürekli madencilik ekipmanları)  
  • Enerji santralleri (elektrohidrolik kontrol sistemleri ve buhar/gaz türbinleri).
yanmayan maddeler

Hidrolik Sıvı Çeşitleri

Hidrolik sıvı tipleri kategorize ve ISO 6743-4 içinde tanımlanmıştır. Genellikle yangına dayanıklı sıvılar (FRHF) olarak adlandırılan yangına dayanıklı özelliklere sahip olanlar bu standart içinde yer alır ve altı kategoriye ayrılır: HFAE, HFAS, HFB, HFC, HFDR ve HFDU. 

hfc nedir

Suda Yağ Emülsiyonları

Bu emülsiyonlar, yüzde 95 su ve yüzde 5 yağ bileşenleriyle suda dağılmış küçük yağ damlacıklarını sürdürmek için formüle edilmiştir. Formülasyonun büyük çoğunluğunun su içermesiyle, tipik bir hidrolik yağa kıyasla belirgin farklılıklar vardır.

Bu su içeriği seviyesi, mükemmel yangın direnci ve ısı transfer yetenekleri sunabilir. Ancak bu durum zayıf aktif hidrolik yağlama özellikleri ve doğal korozyon korumasının kaybı ile sonuçlanır. Su içinde yağ emülsiyonları, hidrolik yağlarda daha uygun bir korozyon koruması seviyesi sağlamak için katkı maddelerine güvenme eğilimindedir. 

aktif hidrolik

Yağda Su Emülsiyonları

Bunlara yağın çoğunlukta olduğu ters emülsiyonlar denir. Küçük su damlacıkları, yüzde 40 su ve yüzde 60 yağ bileşenleriyle yağ içinde dağılır. Bu formülasyon, iyi yangın direnci ve mükemmel ısı transfer yetenekleri ile yanmayan maddeler için daha dengeli bir paket sağlar.

Bu emülsiyonlar, su içinde hidrolik yağ emülsiyonlarından daha iyi kayganlık ve korozyon korumasına sahip olsa da çoğu uygulama için minimum yağlama gereksinimlerini karşılamak için katkı maddelerine hala ihtiyaç vardır.

Yağ içinde su emülsiyonları sütlü bir görünüme sahiptir ve genellikle 100-120 santistok arasındaki viskozitelerde ve 0.92 özgül ağırlıkta üretilir. Diğer su bazlı, yangına dayanıklı hidrolik sıvılar gibi, yangına dayanıklılık da öncelikle formülasyondaki su ile sağlanır.

Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında su, yağın yanıcılığını azaltan buhara dönüşür. Bu emülsiyonlar ayrıca su damlacıklarını yeterince küçük bir boyutta tutar, böylece filtreleme hala bir seçenek haline gelir.

Su – Glikol Çözümleri

Genellikle su-polimer çözeltileri olarak adlandırılır. Yüzde 60 glikol ve yüzde 35 su ile formüle edilir. Bu çözümlerdeki glikol bazlı hidrolik yağlayıcılar, daha düşük donma noktası gibi bazı faydalar sunarken, yangına dayanıklılık ve ısı transfer yetenekleri su tarafından sağlanır.

Ayrıca yeterli yağlama ve korozyon ve aşınmaya karşı koruma sağlamak için katkı maddelerine de ihtiyaç duyarlar. Glikol, diğer birçok baz yağdan daha yüksek bir doğal deterjan ve viskozite indeksi sağlayabilir. 

Fosfat Esterleri

Sentetik fosfat-ester baz yağlar, yangına en dayanıklı hidrolik yağlayıcı formülasyonlarından bazılarıdır. Moleküler yapılarının özelliklerinden doğal olarak yangına dayanıklılık kazanırlar. Fosfat esterleri aşındırıcı değildir, mükemmel oksidatif stabiliteye ve aşınma önleyici özelliklere sahiptir ve 150°C’ye kadar çalışabilirlik sağlar.

Ayrıca, özellikle sınır koşullarında iyi hidrolik yağlayıcılığa sahiptirler ve genellikle 22 ila 100 ISO VG viskozitelerinde üretilirler. Özgül ağırlıkları sudan daha yüksektir. Bununla birlikte, fosfat esterleri çok düşük bir viskozite indeksine (60’tan az) sahiptir ve hidrolize karşı hassastır. Alüminyum pres döküm makinelerinde, eritme fırınlarında ve çelik fabrikası uygulamalarında sıklıkla kullanılırlar.

Diğer Sentetik Esaslı Ateşe Dayanıklı Hidrolik Sıvılar

Poliolester ve polieter glikoller gibi diğer sentetikler, yangına dayanıklı hidrolik sıvılar olarak değişen yeteneklere sahiptir. Yangına dayanıklılık amacıyla, daha yüksek viskozite indeksi ve mükemmel kayganlık gibi benzersiz avantajlar sunabilmelerine rağmen, bunlar diğer ana akım sıvılar kadar yaygın olmayabilir.

Bazı alternatif seçenekler, biyolojik olarak daha fazla parçalanabilirlik, düşük toksisite özellikleri ve diğer sulu olmayan yangına dayanıklı sıvılardan daha yüksek bir parlama noktası için doğal esterlerle formüle edilmiştir. Bunun gibi özel hidrolik sıvılar genellikle, servo kontrollü hidrolik sistemler için standart temizlik hedeflerini karşılamaya çalışırken önemli olan yüksek bir temizlik seviyesiyle teslim edilir.

Su Bazlı Yangına Dayanıklı Hidrolik Akışkanların Bakımı

Daha yüksek miktarda su içeren herhangi bir formülasyon, bakteri ve diğer mikrobiyal büyümeye daha yatkın olacaktır. Bu sistemlerde, özellikle yüzde 95 su içeren su içinde hidrolik yağ emülsiyonları için biyosit işlemleri dikkatli bir şekilde dengelenmelidir. Emülsiyonlarda, etkili yangın direncini korumak için su ve baz yağ arasındaki oran izlenmelidir.

Uygun bir su seviyesinin korunması, periyodik testler gerektirecektir. İstenilen miktarda suyu geri yüklerken, daima hidrolik yağlayıcı üreticisinin spesifikasyonlarına ve yangından korunma protokollerini yöneten tüm kurumsal standartlara başvurulmalıdır.

Su bazlı yangına dayanıklı hidrolik sıvılar da pH seviyeleri, aşındırıcılık, aşınmaya karşı koruma, kontrollü depolama koşulları ve raf ömrü açısından periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Değişiklikler Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

nötral yağların özellikleri

Herhangi bir uygulamada yağlayıcı değişimi, sistemdeki çapraz uyumluluk derecesi ve artık sıvı miktarı dikkatli bir şekilde değerlendirilmeden tamamlanmamalıdır. Ateşe dayanıklı hidrolik sıvıya sahip bir sisteme yükseltme yapmak veya farklı bir baz yağ tipine geçmek, ek dikkat gerektirecektir.

Nötral yağların özellikleri gereği Sıvı daima sistem hala sıcakken boşaltılmalı ve tüm sıvıyı düşük ceplerden, köşelerden ve yarıklardan boşaltmak için her türlü çabayı gösterilmelidir.

Doymuş miktarda artık hidrolik sıvı içeren tüm filtreleri ve diğer bileşenleri değiştirilmelidir. Farklı bir sıvıya geçerken, özellikle sentetik bazlı sıvılar için her zaman conta malzemelerinin, boyaların ve diğer kaplamaların uyumluluğunu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bir önceki dolumdan kalan yağı çekmek için genellikle uygun bir yıkama sıvısını minimum yük altında veya sıfır yük altında sirküle etmek tavsiye edilir. Ardından sistemi belirtilen yangına dayanıklı hidrolik ve viskozitesi yüksek sıvılar ile doğru sıvı seviyesine kadar doldurulmalıdır.

gres yağı nedir banner

Bunlarda İlginizi Çekebilir

motor yağı çeşitleri

Motor Yağı ve Filtre Çeşitleri

Motor yağı konusunda yapılan çok sayıda araştırma ve gelişen yeni teknoloji, yağın filtreler yoluylakirlenme alanlarını geliştirmiştir. “Bütün yağ filtreleri aynı

Yorumlar