DKP Sac Nedir?

DKP Sac Nedir?
DKP sac, soğuk olmasına rağmen kolaylıkla şekillendirilebilen, düşük karbon içerikli sıcak çeliğe verilen isimdir. DKP sac açılımı karbon çelik maddesinin kısaltmasıdır. Sıcak işlenmiş demir merdanelerden geçirilir, inceltilir ve kullanıma hazır hale getirilir. Yüzeye düzgünlük kazandırmak için soğutma işlemi uygulanır. DKP sac nedir? sorusunun cevabına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.
Dkp-Sac-Nedir-Corfin-1
 • DKP sac başta demir olmak üzere bir malzemedir. 
 • Kalın levhaların merdaneler arasından geçirilmesiyle yani haddelenmesiyle elde edilir. </span>
 • ont-weight: 400;"&amp;gt;&amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;amp;gt;DKP sac uygulamasında ilk etapta sıcak haddelemeden sonrasından ise düzgün bir yüzey elde etmek için soğuk haddeleme yapılır. 
 • DKP sac uygulamalarında farklı kalınlıklardaki levhalar belirli bir standart ölçülerde veya şeritler halinde kesilir. 

DKP Sacın Özellikleri

Sac malzeme kendi içerisinde birçok gruba ayrılıyor. Her çeşidin kullanım alanı, özelliği ve şekli farklılık gösterir. DKP sacların kullanım alanı ve kolay şekillendirilebilme özelliği nedeniyle HRP sac, galvanizli sac, teneke sac, aluzinc sac gibi birçok çeşit içerisinde en çok tercih edilenidir.

Bu tip saclar üretim esnasında farklı ebatlarda elde edilebiliyor. Örneğin istenilen kalınlığa göre 0,2 mm ile 2 mm arasında üretim yapmak mümkündür. Bu iki kalınlık birimi arasında kullanım alanına ve ihtiyaca göre pek çok seçenek vardır. Müşterinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda düz sac veya rulo sac olarak da üretimi mümkündür.

DKP sac özellikleri arasında müşterinin isteğine göre çeşitli kg çeşitlerinde satışı yapılabiliyor. Bu konuda 1000*2000, 1200*2400, 1250*2500, 1500*3000 gibi kg satış seçenekleri vardır. Tüm bu kalınlık, şekil, kg özellikleri içerisinde ihtiyaca ve kullanım alanına göre üretim yapmak mümkündür.

Şekil verme imkanı oldukça yüksek olan bu levhalar birçok alanda kullanım kolaylığı sağlıyor. Bu nedenle tercih edilme oranı oldukça yüksektir.

dkp sac

DKP Sacın Avantajları

DKP Sac kullanım alanları oldukça geniş bir alanına sahiptir. Kullanıldığı yerlerde standart siyah çeliğe göre daha estetik bir görünüm kazandırır. Bu görünümü sayesinde hem iç hem de dış mekanlarda kullanılması mümkündür.

DKP sacın avantajları arasında sıralanabilecek en önemli unsurlar aşağıdaki gibi sıralanıyor;

 • Bu levhalara hem üretim aşamasında hem de kullanım aşamasında şekil verilmesi oldukça kolaydır ve bu nedenle diğer ürünlere göre daha çok tercih edilirler.
 • Görünüm itibariyle klasik saclara göre daha parlak bir yapıya sahiptir. 
 • DKP Sac pürüzsüz yapısı sayesinde kullanıldığı alanda göze daha çekici gelir. 
 • Üzerine uygulanacak boya gibi işlemlerde de kolaylık sağlar.
 • İstenilen alana göre şekil verilebilmesi de bu ürünü tercih nedeni haline getiriyor.
 • DKP sac standart yumuşak çelik saca göre daha temiz bir malzemedir.  
 • Diğer levhalara göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. 
 • Dış mekanda kullanılacaksa boyanarak daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

DKP Sac Çeşitleri

Kalınlık ve form bakımından birçok çeşidi bulunan DKP sacın, en çok öne çıkan türü ise düz levha şeklinde üretilen levhalardır. Bu levhalar, demirin sıcak haldeki ilk haddelemesinden sonra levha yüzeyinin daha düzgün hale getirilmesi için demirin soğuk halde haddelenmesiyle elde ediliyor.

DKP sac çeşitleri arasında tercih edilen bir diğer tür ise boru levhalardır. Boru levhaları da düz haliyle aynı mantıkla üretiliyor. Çeşitli ebat ve kalınlıklara sahiptir. Bu oranlar kullanım alanı ve ihtiyaçlara göre değişiklik gösteriyor.

DKP sacların en önemli özelliği kalınlık çeşitliliğidir. Bu çeşitlilik kullanım alanı ve ihtiyaca göre uygulama kolaylığı sağlar. Kalınlıkları 0,2 mm ile 2 mm arasında değişmektedir. Üretim sırasında verilen siparişe göre plakalar oluşturuluyor.

Aynı şey boru şeklindeki levhalar için de geçerlidir. Yuvarlak olmasından dolayı çap hesabı içerisinde uzunluk, kalınlık, genişlik gibi değişkenlere göre uygun profil sacları üretilebiliyor. 13*1.50 mm, 17*2.50 mm, 21*2.00 mm, 25*1.50 mm, 28*2.00 mm, 34*3.00 mm, 42*4.00 mm, 51 *1.50 mm, 60* gibi birçok ölçü çeşidi mevcuttur. 5,00 mm, 76*2,50 mm. DKP sacların ölçüleri 102 mm’den 219 mm’ye kadar geniş bir aralığı kapsar.

dkp sac

DKP Sacın Kullanım Alanları

Bu sac çeşidi formu, kolay şekli, kalınlık seçenekleri ve geniş ölçü skalası ile birçok alanda kullanım imkanı sağlar. Kullanım alanları evlerden endüstriyel tesislere kadar uzanabildiğinden her birini ayrı olarak ele almakta fayda var.

Evlerde DKP Sac Kullanımı

Öncelikle hem iç hem de dış mekan kullanımına uygun olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle DKP sacın en dikkat çeken kullanım alanlarından biri de oldukça dayanıklı el aletlerinin yapımıdır. Evlerde kullanılan birçok malzemenin içerisinde mutlaka DKP sac yer alıyor. Kolay şekli sayesinde küçükten büyüğe tüm ev aletlerinde kullanılabiliyor.

Otomotiv Sektöründe DKP Sac Kullanımı

Bir diğer kullanım alanı ise otomotiv sektörüdür. İç ve dış kısımlarında çok fazla metal kullanılan bir üretim olduğu göz önüne alındığında otomotiv yapımında birçok yerde DKP saca rastlamak mümkündür. Özellikle gövde ve şase yapımında tercih ediliyor. Bu sayede araçların güvenliği artırılarak daha dayanıklı hale getirili. Arabaların hava koşulları başta olmak üzere birçok doğa koşuluna karşı mücadele etmesi ve uzun yıllar kullanılabilmesi bu sacın ne kadar dayanıklı olduğu konusunda bir fikir ortaya çıkıyor.

Isıtma ve Soğutma Sistemlerinde DKP Sac Kullanımı

DKP sac kullanım alanları ısıtma ve soğutma sistemlerini de kapsar. Üretiminde uygulanan sıcak ve soğuk işlemler sonrasında dayanıklılığı oldukça artan bu malzeme; Petek, kombi, klima gibi her evde bulunan pek çok eşyada mevcuttur.

dkp sac

Beyaz Eşyalarda DKP Sac Kullanımı

DKP saclar beyaz eşya gibi önemli bir sektörde kendine yer bulmayı başarmıştır. Neredeyse ömür boyu kullanılan farklı beyaz eşyalarımız, saclara ihtiyaç duyulan yerlerde DKP sac kullanılarak daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü hale getirilebiliyor.

Taşıtlarda DKP Sac Kullanımı

Yüksek mukavemeti sayesinde araçlardaki jant kapakları ve gemi gövdeleri gibi önemli alanlarda da görülmektedir. Evlerimizdeki merdiven sahanlıkları, binalardaki veya iş yerlerindeki elektrik panoları gibi önemli ve görsel olarak görülebilen yerlerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Çatı ve Cephe Kaplamalarında DKP Sac Kullanımı

DKP sac profili çatı ve cephe kaplamalarında yaygın olarak kullanılabiliyor. Bu alanda dayanıklı ve ekonomik bir seçenektir. Çatı kaplamalarında izolasyon malzemeleriyle birlikte kullanıldığında enerji tasarrufu da sağlar.

Kasa ve Korkuluklar

DKP sacların çeşitli ebatlarda üretiliyor. Bu nedenle kasa ve korkuluk yapımında yaygın olarak kullanıldığı biliniyor. Özellikle balkon, merdiven, teras gibi alanlarda güvenlik amaçlı tercih ediliyor.

dkp sac

DKP Sac Fiyatları

DKP sac şekil ve ebat olarak farklılık gösteren bir malzemedir. Bu nedenle fiyatlarda değişiklikler olacaktır. Örneğin düz levhaların kalınlığı 0,2 mm ile 2 mm arasında değişebiliyor. Buna sipariş edilen yüzey alanı büyüklüğü de eklendiğinde geniş bir fiyat aralığı oluşur. Bu ve birçok nedenle DKP sacların fiyatları ebatlara göre değişiklik gösterir. İstenilen ölçüler kg fiyatı üzerinden değerlendiriliyor.

Aynı durum boru şeklindeki üretim için de geçerlidir. Geniş ölçü aralığına sahip olan profil formundaki DKP levhalar istenilen ölçü ve uzunluğa göre kg olarak hesaplanır. 

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Yağ Değişim Aralıkları Nasıl Belirlenir?
Yağın erken yaşlanmaya maruz kalması normal karşılanan bir durumdur. Genel...
Çok Amaçlı Gres Kullanım Alanları ve Özellikleri
Basit bir ifadeyle çok amaçlı gres, birden fazla uygulamada kullanılabilen...
Gres Uyumluluğu Tablosu ve Referans Kılavuzu
Endüstriyel tesislerin tamamında yağlama söz konusu olduğunda çoğu bakım personeli...
Demir Çelik Sektöründe Enerji Verimliliği
Demir Çelik sektörü birçok sanayi koluyla iç içe olması nedeniyle...