Galvanizleme Nedir?

Galvanizleme Nedir?
Çelik malzemelerin işlenmesi ile ilgilenen bir çok kişi galvanizleme nedir sorusunun cevabını merak ediyor. Galvanizleme, paslanmayı önlemek için demir veya çeliğe koruyucu çinko kaplama uygulanması işlemidir. Bu işlem için yaygın yöntem, çelik bölümlerin erimiş çinko banyosuna batırıldığı sıcak daldırma ile galvanizlemedir. Yazımızın devamında galvanizleme nedir sorusuna daha açıklayıcı bir cevap bulabilirsiniz.
Galvanizleme-Nedir-Corfin-1
  • Galvanizleme aşındırıcı maddelerin alttaki çelik veya demire ulaşmasını önleyen bir bariyer oluşturur.
  • Çinko, kaplama çizilse bile, açıktaki çeliğin kalan çinko tarafından korunmasını sağlayacak şekilde kurban anot görevi görür.
  • Çinko, demirden önce korozyona uğrayarak ana metalini korur.
  • Çinko yüzeyi atmosferle reaksiyona girerek yağmur suyunda çözünmeyen kompakt, yapışkan bir tabaka oluşturur.

Galvanizleme Nedir ve Tarihçesi Nasıldır?

Galvanizleme nedir sorusuna cevap vermeden önce bu işlemin ortaya çıkışından bahsetmekte fayda var. 150 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan galvanizli çeliğin birçok ortamda performansını kanıtlayan sayısız örneği bulunuyor. Galvanizli çelik karayolu, demiryolu, enerji santralleri, petrol ve gaz, tarım, su ve atık, spor ve eğlence gibi çok çeşitli endüstrilerde etrafımızdadır. Binalar, köprüler, cepheler, sinyalizasyon köprüleri, kapılar, balkonlar ve hatta heykeller için önemli bir rol oynayabilir. Çeliğin korozyon riskinin olduğu her yerde galvanizleme kullanılmalıdır.

galvanizleme nedir

Galvanizleme nedir? Galvanizli Çeliğin Avantajları Nelerdir?

Galvanizleme nedir sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de avantajlarından bahsetmektir. Sıcak daldırma galvanizli çelik birçok avantaj ve fayda sunar: kanıtlanmış, dürüst, sürdürülebilir ve çok daha daha fazla avantajı ile gelir. Çeliği galvanizlemenin neden önemli olduğunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Galvanizleme Dayanıklıdır

Galvanizli kaplama, piyasadaki en dayanıklı korozyon koruma yöntemlerinden biridir. Bir A4 kağıdıyla aynı kalınlıkta olan 85 mikronluk ortalama kaplama kalınlığı, çelik bir yapıyı 100 yıldan daha uzun bir süre boyunca koruyabilir.

Galvanizleme nedir sorusuna cevap ararken galvanizleme işleminin nasıl gerçekleştirildiğinden de bahsetmekte fayda var. Sıcak daldırmalı galvanizlemenin doğal faydalarından biri, 6 mm’den daha kalın temiz çeliğin erimiş çinkoya batırıldığında minimum ortalama 85 mikronluk bir kaplama oluşturmasıdır. 

Birleşik Krallık ve İrlanda’nın iç kesimlerinde, galvanizli kaplama yılda bir mikrondan daha az hava koşullarına maruz kalabilir. Bu da ona inanılmaz bir uzun ömür sağlar. Kıyı ortamlarında bile 85 mikronluk bir kaplama 30 yıl veya daha uzun bir yaşam beklentisi sunabilir.

Galvanizleme Sürdürülebilirdir

Galvanizlemenin sağladığı uzun vadede dayanıklı bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda enerji ve küresel olarak ilgili diğer etkiler açısından çok daha düşük çevresel yük ile elde edilir. Çeşitli çalışmalar, çelik yapıların tekrar tekrar bakım boyanması ile ilişkili yüksek ekonomik ve çevresel maliyetleri ortaya koymuştur. Bu yükler, uzun vadeli korumaya yapılacak ilk yatırımla önemli ölçüde azaltılabilir. 

Galvanizleme Maliyet Etkindir

Galvanizleme nedir sorusunun cevabına istinaden maliyetleri konusunda da bir bilgi edinmekte fayda var. Bu anlamda çelik yapıyı korozyondan korumanın gerçek maliyetinde iki önemli unsurun dikkate alınması gerekir: korumanın ilk maliyeti ve kullanım ömrü maliyeti.

Sıcak daldırma galvanizlemenin genellikle olduğundan daha pahalı olduğu düşünülür. Bunun iki nedeni var: Birincisi, bu kadar yüksek performanslı bir kaplamanın otomatik olarak pahalı olduğunun varsayılması. İkincisi, galvanizlemenin boyaya göre başlangıç ​​maliyeti son yıllarda önemli ölçüde değişti. Boyama maliyetleri diğer kaplama türlerinde istikrarlı bir şekilde artarken galvanizleme maliyetleri daha sabit kaldı.

Galvanizciler Derneği, galvanizleme fiyatlarını ve galvanizlemenin maliyet rekabetçiliğini araştırmak üzere The Steel Protection Consultancy Ltd (SPC) adlı bağımsız danışmanları görevlendirdi. SPC, danışman mühendisler WS Atkins ile birlikte 240 tonluk tipik bir çelik çerçeveli bina tasarladı ve bunu ihaleye gönderdi.

galvanizleme nedir

Galvanizleme Nedir ve Güvenli Mi?

Galvanizleme nedir sorusunun cevabını ararken bir diğer önemli özelliğinin de güvenilir olduğunu belirtmek gerekir. Bu anlamda galvanizleme nispeten basit ve yakından kontrol edilen bir süreçtir. Oluşturulan kaplama tutarlı, öngörülebilir ve basit bir şekilde belirtilmiştir.

Galvanizli çeliğin korozyona karşı korumanın en güvenilir biçimi olmasının çeşitli nedenleri vardır. İlk olarak, doğal bir metalurjik reaksiyon olarak (temiz çeliğin belirli bir sıcaklıkta erimiş çinkoya karıştırılması işlevi) galvanizleme tekrarlanabilir bir işlemdir.

Boya kaplamanın aksine, galvanizleme yoluyla oluşan metalurjik bağ, çeliğin kendisinin bir parçası haline gelir ve yalnızca kimyasal veya mekanik bir bağ değildir. 

Doğal bir reaksiyon olarak galvanizleme otomatik olarak gerçekleşir. Manuel uygulamaya dayanmaz veya soğutma ve ek katmanların yeniden uygulanmasını gerektirmez. Ortaya çıkan galvaniz kaplama çeliği ilk günden itibaren korur ve nesiller boyu güvenilebilir.

Galvanizleme Nedir ve Tahmin Edilebilir Midir?

Galvanizli kaplama, hava koşullarına doğrusal bir şekilde maruz kalan öngörülebilir korozyon koruması sunar. Bu anlamda galvanizleme nedir sorusuna cevap ararken kullanım ömrü ve ölçülebilirlik derecesini de belirtmekte fayda var. Kaplama kalınlıkları ölçülebilirdir ve kolayca tahmin edilebilecek ve güvenilebilecek kullanım ömrü sunar.

Kaplama kalınlığı galvanizli çeliğin ölçüsüne bağlıdır. Hem içte hem de dışta bileşen boyunca tutarlı bir şekilde üretilir. Bu tür tahribatsız yöntemler kullanılarak kullanım ömrü boyunca kolayca ölçülebilir.

Kaplamanın kullanım ömrü de diğer korozyon koruma yöntemleri ile karşılaştırıldığında son derece uzundur ve belirli iklimlerde hava koşullarına yılda bir mikrondan daha az zarar verir. Herhangi bir galvanizli kaplamanın yerel hava koşullarına maruz kalma oranı güvenilir bir şekilde hesaplanabilir.

galvanizleme nedir

Galvanizleme Üç Yollu Koruma Sağlar

Sıcak Daldırma Galvanizleme, değerli varlıkları çeşitli şekillerde korur ve önemli ekonomik ve çevresel faydalara sahiptir. Piyasadaki en dayanıklı korozyon korumasıdır. Bakım prosedürleri masrafı olmadan veya kesintiye uğramadan optimum performans sağlar. Bu anlamda galvanizleme nedir sorusuna cevap verirken çeliği koruma yöntemlerini de açıklamak gerekir. Galvanizli kaplamanın çeliğinizi korumasının üç yolu vardır.

1. Fiziksel Bariyer

Galvanizli kaplama metalurjik olarak bağlanan fiziksel bir bariyer sağlar. Alttaki çeliğin atmosferik koşullara maruz kalmasını önler.

Bu kaplama yöntemi son derece dayanıklıdır. Organik boya kaplamalarına göre yedi kata kadar yapışma gücüne sahiptir. İlk darbe yükünü emecek daha yumuşak, çinko bir dış katmandan ve güçlü metalurjik olarak bağlanmış alaşımların altındaki katmanlardan oluşan sağlam, fiziksel bir bariyerdir.

Bu alaşımlar genellikle korudukları orijinal çelikten daha serttir ve mükemmel aşınma ve talaş direnci sunar. Koruyucu bir bariyer olarak, galvanizli kaplama yavaş bir oranda hava koşullarına maruz kalır. Bakım gerektirmeden 60 yılı aşkın bir süre boyunca kolayca korozyona karşı koruma sağlayabilir.

2. Üstün Koruma

Galvanizli kaplama oldukça yavaş bir şekilde paslanır. Galvanizli yüzey üzerindeki küçük çizikler normalde herhangi bir onarım işi gerektirmez. Eğer küçük alanlar neme ve diğer aşındırıcı unsurlara maruz kalırsa, galvanizli kaplama ve alttaki çeliğe göre daha yavaş bir oranda korozyona uğrayacaktır.

Bu tür bir korumaya katodik koruma adı verilir. Kaplamanın, çeliğin zarar görmesine izin vermeden önce kendini feda edeceği anlamına gelir. Sıcak daldırma galvanizlemenin sunduğu uzun vadeli korumanın önemli bir işlevidir. Bu anlamda galvanizleme nedir sorusuna cevap aradığımız yazımızda galvanizleme işleminin üstün koruma sağladığı çıkarımında bulunabiliriz.

galvanizleme nedir

3. Yanal Sürünmenin Önlenmesi

Galvanizli kaplamanın yerel olarak tehlikeye girmesi ve çıplak çeliğin açığa çıkması alışılmadık bir durumdur. Çinko kaplama, hasarı sınırlandıracak ve yanal sürünme olarak bilinen bir korozyon biçimini önleyecektir.

Yan kayma, boya kaplamalarını ciddi şekilde zayıflatabilir. Pas birikintilerinin çıplak çelik üzerinde birikmesi ve boya filminin altına ve üzerine yayılmasından kaynaklanır. Düzeltilmediği takdirde yanlara doğru kayma soyulmalara ve sonunda boya kaplamasının bozulmasına yol açacaktır. Sıcak daldırma galvanizleme bu tür bozulmaları önler.

4. Galvanizleme Paslanmayı Önler

Galvanizleme bir pas önleme yöntemidir. Bu yöntem ile çelik veya demir nesne ince bir çinko tabakasıyla kaplanmıştır. Bu, oksijenin ve suyun alttaki metale ulaşmasını engeller. Ancak çinko aynı zamanda kurban bir metal görevi de görür. Çinko demirden daha reaktiftir, dolayısıyla demir nesnesinden ziyade oksitlenir.

Çeliği Nerede Galvanizleyebilirsiniz?

Bileşenin tasarımı başarılı galvanizleme için önemli olabilir. Galvanizci, imalatçı ve tasarımcı arasındaki erken istişare en iyi sonucu elde etmenin anahtarıdır.

Galvanizciler dizininde belirtilen banyo boyutları, her çalışmadaki galvanizleme banyosunun/banyolarının uzunluğunu, derinliğini ve genişliğini gösterir. Bu banyo boyutları o tesiste işlenebilecek maksimum imalat boyutunun bir göstergesidir. Bu boyutların kendi başlarına daldırılabilecek maksimum imalat boyutunu temsil etmediğini anlamak önemlidir.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Yağ Değişim Aralıkları Nasıl Belirlenir?
Yağın erken yaşlanmaya maruz kalması normal karşılanan bir durumdur. Genel...
Çok Amaçlı Gres Kullanım Alanları ve Özellikleri
Basit bir ifadeyle çok amaçlı gres, birden fazla uygulamada kullanılabilen...
Gres Uyumluluğu Tablosu ve Referans Kılavuzu
Endüstriyel tesislerin tamamında yağlama söz konusu olduğunda çoğu bakım personeli...
Demir Çelik Sektöründe Enerji Verimliliği
Demir Çelik sektörü birçok sanayi koluyla iç içe olması nedeniyle...