Gres Pompası Nedir ve Nasıl Seçilmelidir?

Gres Pompası Nedir ve Nasıl Seçilmelidir?
Gres yağı kullanılan uygulamalar için doğru gres pompalarını seçmek ekipman güvenliği ve sistemin doğru çalışması için çok önemlidir. Ancak gres yağı kullanıcıları her durumda doğru gres pompası seçiminde zorlanabilirler. Yazımızda gres pompası türleri ve otomatik yağlayıcıların neler olduğu, nasıl seçilmesi gerektiği ve faydaları hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.
Gres-yağı-pompası-Herkes-Duysun-1
  • Gres pompaları ekipmanın düzenli aralıklarla pratik bir şekilde yağlanmasında etkilidir.</span>
  • s="yoast-text-mark">s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;s="yoast-text-mark"&gt;e="font-weight: 400;">Makine ve ekipman türüne uyum sağlayabilecek bir pompa seçmek çok önemlidir.
  • Gres pompası kullanımı üründen önemli ölçüde tasarruf etmenize olanak tanıyacaktır.

Gres Pompası Nedir?

Gres pompası, ticari ekipmanlarda tek bir gres noktasına veya birden fazla noktaya gres uygulamak için tasarlanmış bir yağlama pompasıdır. Çoğunlukla imalat ve otomotiv uygulamalarında kullanılırlar. Daha kompakt pompalar birkaç kilo gres tutarken, daha büyük makineler 400 kiloya kadar gres tutabilir.

Gres, yağın kabul edilemediği uygulamalarda kullanılan popüler bir yağlayıcıdır. Tipik olarak bunlar, yağın damlayabileceği ve ekipmanın, tesisin veya iş sahasının diğer alanlarını etkileyebileceği alanlardır. Bu sıvı olmayan yağlayıcı, yağdan daha yüksek viskozite seviyelerine sahip bir ürün oluşturmak için yağ ve sabunu birleştirir.

Gres pompaları, endüstriyel tesislerde kullanılan geniş gres kıvamları ve gres noktaları aralığını yansıtacak şekilde çok yönlüdür. Her gres noktası, farklı seviyelerde ve farklı yoğunlukta gres gerektirebilir. Bu nedenle, pompanızın boyutunu belirlemek ve pompa seçeneklerinizi özel uygulamanıza göre tartmak için talimatlara uygun hareket etmeniz önemlidir.

gres pompası

Gres Pompalarının Faydaları 

Gres yağı kullanılan uygulamalarda pompa kullanmanın birçok faydası vardır. Özellikle gresin verimli kullanılması, maliyetin azaltılması ve tutma kapasitesinin arttırılması gibi faktörler pompa kullanımının en önemli faydalarından birkaçıdır. Genel olarak gres pompası kullanmanın faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabiliyor. 

Verimli Gresleme 

Manuel gres tabancaları verimsizdir ve zaman kaybına neden olabiliyor. Ekipmanın her alanına gres uygulamak için değerli zamanınızı ve enerjinizi harcamanıza gerek yok. Bunun için gerekli her noktaya hassas miktarlar uygulamak adına çok noktalı el pompası kullanabilirsiniz.

Faydalı Katkı Maddeleri

Gres pompası kullanılan merkezi bir sistem, gresinize oksidasyon inhibitörleri ve aşınma önleyici maddeler ekleme fırsatı verir. Bu katkı maddeleri gresinizin raf ömrünü uzatır ve ekipmanınızın genel aşınma alanlarındaki aşınmayı azaltır.

Uygun Maliyetli Performans

Gres pompası fiyatları göz önünde bulundurulduğunda  ilk yatırımın ardından gres pompası kullanan bir sistem, tesisiniz için mükemmel bir maliyet tasarrufu seçeneği haline gelebiliyor. Gresi manuel olarak uygulamayarak zamandan tasarruf etmekle kalmayacak, aynı zamanda günlük operasyonlarda daha az gres kullanacaksınız.

gres pompası

Gres Yağı Pompası Seçiminde Dİkkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış gres pompası seçimi, dinamik endüstriyel sistemin tüm avantajlarından yararlanmanızı engelleyebiliyor. İlk olarak, her bir gres noktası için gereken gres hacmini anlamanız gerekir. Ayrıca yağlama noktalarının sayısını ve aralarındaki mesafeyi de belirlemeniz gerekir. Bu faktörlerin tümü, ekipmanınızdaki kritik alanları iyice yağlamak için gereken sistem basıncını belirleyecektir.

Bu özelliklere sahip olduğunuzda gres pompası ürün gruplarını karşılaştırmanız gerekir. Pompa farklı seviyelerde sistem basıncı, varil boyutu ve viskozite gereksinimleri sunar. Uzun ömürlü, verimli bir süreç oluşturmak amacıyla merkezi bir sistemi ekipmanınızla dikkatli bir şekilde eşleştirmeniz çok önemlidir.

Havalı Gres Pompası 

Havalı gres pompası sistemi, endüstriyel ekipmanınızdaki veya aracınızdaki belirli noktalara ürün sağlamak için çift hatlı veya aşamalı bir sistemdir. Bu tür pompaları kullanan sistemler önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden, pnömatik sistem ve ekipmanlara uyum sağlamak için modüler yağlama istasyonları kullanılmalıdır. Havayı kullanan gres pompası sisteminde, hava basıncı kalın gresi tek veya birden fazla aplikatöre ulaşmak için hatlar boyunca iter.

Çift hatlı sistem size sisteminizi kolayca yapılandırma ve genişletme fırsatı verir. Aynı zamanda rutin bakım hizmetlerinin gerçekleştirilmesi de kolaydır. Birden fazla gres noktasında değişen miktarlarda gres oluşturmak için aşamalı bir sistem seçebilirsiniz.

Pnömatik Gres Pompası 

Gres pompası modellerinden biri olan pnömatik gres pompası birden fazla gres veya diğer yağlama sistemlerinde kullanılabiliyor. Pnömatik gres pompasının, kalın gresi hatlardan itmek için sabit hava basıncı oluşturması gerekir. 

Çoğu pompada hafif alaşımlı piston ve yağa dayanıklı kauçuk conta kullanılır. Bu çelik piston sertleştirilmiş ve alıştırılmıştır. Bu da sisteminizin tamamında gres yağı çalıştırdığından hasar riskini azaltır.

Piston çelik bir gövde içine yerleştirilmiştir. Bazı pompalar, makinenize kolayca monte edilebiliyor ve oldukça kompakttır. Bazıları ise büyüktür ve atölyenizde kendilerine ait bir alan gerektirir.

Tesisinizde veya ekipmanınızda zaten basınçlı hava varsa pnömatik gres pompası mükemmel bir seçenektir. Bu yağlama pompaları, mevcut bir hava kompresörünüz varsa çok daha az elektrik gerektirir.

gres pompası

Elektrikli Gres Pompası 

Sessiz ve güçlü basınç için elektrikli gres pompası kullanmak oldukça avantajlı bir yöntemdir.. Sürekli veya aralıklı güçte farklı bir dönüş yönü sunmak için kendinden yağlamalı bir pompa seçebilirsiniz.  

Bir elektrikli gres pompa, pnömatik bir alternatiften daha fazla elektrik tüketir. Yani yeni modeller son derece enerji tasarrufludur. Sisteminizi uygun şekilde boyutlandırmak için farklı boyutta pompa modellerini tercih edebilirsiniz. 

Bravo Pompası 

Ağır hizmet tipi Bravo pompa serisi, gres yağlama sisteminizi kontrol etmek ve güçlendirmek için bir dizi yenilikçi özellik sunar. Bu sadece ekipmanın yağlanması için dinamik bir pompa seçeneği olmakla kalmaz. Aynı zamanda güç yönetimini ve yeni nesil kontrolleri de içerir.

İstiflenebilir bir rezervuar, okunması kolay minimum ve maksimum yağlayıcı seviyeleri sunuyor. Bu rezervuar 12 volt AC/DC, 24 volt AC/DC veya 110/230 volt güçle çalıştırılabilen güçlü bir pompaya bağlanır. Oldukça yüksek derecede verimli bir sistem oluşturmak için akışı ve basıncı kolayca ayarlayabilirsiniz.

Diğer pompası modelleri ayrı bir kontrolör gerektirir. Ancak Bravo pompa, çıkışı toplam değerinin %50’si ile %100’ü arasında ayarlayan bir kontrolör içerir. Yağlamayı optimum aralıkta sağlamak için zamana dayalı bir aralık, darbe sayacı veya yalnızca uzaktan kumandalı bir işlev ayarlayabilirsiniz.

Hidrolik Pompa

Ekipmanınızda mevcut bir hidrolik devre varsa, merkezi yağlama sisteminiz için bir hidrolik gres pompası seçin. Bu pompalar tipik bir hidrolik hatta bağlanabiliyor ve mevcut gücü tesisinizdeki veya makinelerinizdeki gresleme noktalarına gres iletmek için kullanılıyor. Bu pompa tipi en çok madencilik sektöründe yaygın olmakla birlikte diğer endüstrilerde de kullanılabiliyor.

gres pompası

Varil Pompası

Gresi namludan gres noktalarına iletmenin uygun bir yolunu mu arıyorsunuz? Elektrikli veya pnömatik varil pompasını seçebilirsiniz. Bu çok yönlü gres pompaları modelleri taşınabilirdir. Bu sebeple gresi birden fazla varilden birden fazla ekipmana aktarmak için kullanılabilirler. Bu tip pompayı, gresi bir varilden ana rezervuarınıza hızlı bir şekilde iletmek için de kullanabilirsiniz.

Şarjlı Gres Pompası

Bilindiği gibi işletmelerde yağlama manuel gres tabancaları veya havayla çalışan gres pompaları ile yapılıyor. Ancak bu yağlamalarda ne kadar gres uygulandığı belli olmaz. Bu durumda gres miktarı, yağlama işini yapan kişinin tecrübesine bırakılabiliyor. 

Şarjlı pompa modelleri teknolojik olarak yenilikçi çözümler sunabiliyor. Bu sayede yağlama noktasına uygulanan gres miktarı da kolayca takip edilebiliyor. Bu tip uygulamalarda gres pompası, ucu ulaşılması zor olan yerler için çözüm sunabiliyor.

Bu Yazılarımızda İlginizi Çekebilir

Yağ Değişim Aralıkları Nasıl Belirlenir?
Yağın erken yaşlanmaya maruz kalması normal karşılanan bir durumdur. Genel...
Çok Amaçlı Gres Kullanım Alanları ve Özellikleri
Basit bir ifadeyle çok amaçlı gres, birden fazla uygulamada kullanılabilen...
Gres Uyumluluğu Tablosu ve Referans Kılavuzu
Endüstriyel tesislerin tamamında yağlama söz konusu olduğunda çoğu bakım personeli...
Demir Çelik Sektöründe Enerji Verimliliği
Demir Çelik sektörü birçok sanayi koluyla iç içe olması nedeniyle...