fbpx

Endüstriyel Gres Yağı

Gres yağı nedir? Sorusu için verilebilecek en doğru cevap, kalınlaştırıcı bir madde ile akışkan bir yağın, katı ile yarı akışkan yapısı arasında değişkenlik gösterdiği bir yağ çeşidi olmasıdır. Genellikle sentetik veya petrol esaslı mineral bir yağlayıcı olan greslerin kalınlaştırıcı kısımları metalik sabun olarak adlandırılır.

SPESİYAL
GRESLER

Gres yağı diğer madeni yağlar ile kıyaslandığında çok daha yüksek akmazlığa sahiptir. Orijinal greslerde bulunan kalsiyum maddesi, sodyum veya lityum sabun jeli, mineral ve sentetik yağlar ile emülsiyon halinde yer alır.

Gres yağı, özellikle mekanik aksamlarda aşınmanın önlenmesi ve uzun süre rahatça işlevini devam ettirebilmesi için endüstrinin farklı alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer yağlara kıyasla kullanıldıkları alanlarda birçok avantaja sahiptirler. Bunların içerisinde en önemlisi, yoğun kıvamları nedeniyle uygulama sonrasında akmayan ve damlamayan bir yapıda olmalarıdır. Greslerin bu özelliği flotasyon (yüzdürme) işlemleri ile ayrılmasında kolaylık sağladığından önemli bir avantajdır.

Viskozitesinin arttırılması bir gereklilik olduğundan dolayı sabunla karıştırılmaktadır. Farklı sabun türleri kullanılarak üretilen gres yağının bu sayede ısıya dayanıklılığı da belirlenebilmektedir. Gres yağı yüksek basınç ortamlarında ve sıvı yağların yeterli olmadığı önemli makine parçalarında ve bu makinelerin rulman yataklarında aktif olarak kullanılmaktadır.

Gres Yağı Nerede Kullanılır ?

Gres yağı kullanım süresi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Makinelerin ömrünün önemli ölçüde uzatılmasını sağlayan bu malzeme aynı zamanda düzgün çalışmalarına da katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle endüstrinin birçok alanında aktif olarak yer almaktadır.

Makinelerin çalışma sistemlerini önemli ölçüde düzene sokan bu yağ, sürtünme sırasında oluşabilecek zararlardan korunmalarını sağlar. Gres yağı hasar önleme özelliği sayesinde makinelerin daha uzun ömürlü çalışmalarına ve işletme maliyetinin düşmesine yardımcı olur.

Gres yağı araçlarda kullanıldığı zaman, mekanik aksamların temizlenmesine ve temiz kalmasına destek olmaktadır. Aynı zamanda servis bakım zamanlarının önemli ölçüde uzamasını sağlarken, parçaların daha sağlıklı ve uzun süre çalışmalarına olanak tanır. Buna ek olarak, yağ tüketimini önemli ölçüde azaltarak, araçların daha istikrarlı çalışmasını sağlar. Gres yağı kullanılan alanlarda, olumsuz koşullar sonucu oluşabilecek aşınmalar engellenir ve parçaların birbirine daha uyumlu hale getirilmesi sağlanır.

Gres Yağı Nedir ve Özellikleri

Gres yağı, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. En çok tercih edilenleri ise; havada, denizde ve kara da kullanılabilen yüksek sıcaklık gresleridir. Bu tip gresler suya ve aşırı yüksek sıcaklıklara karşı ekstra dayanıklılık sergileyerek, kullanıldıkları ortamlarda makinelerin doğru çalışmasını sağlar, bakım sürelerini düşürür ve ömürlerini uzatır.

Gres yağı sınır koruma parçaları için muhteşem koruma sağlamaktadır. 0’ın altındaki sıcaklık derecelerinden 250 derecelere kadar üstün performans sergileyebilen seçenekleri mevcuttur. Rutubete ve paslanmaya karşı oldukça dirençli olabilen gresler, korozyona karşı ekstra koruma sağlamaktadır. Uzun süreli kullanımlarda dahi özelliklerini kaybetmeden yağlama yaparak, yağlama aralıklarını da fark edilir şekilde uzatmaya yardımcı olmaktadır.

Gres Yağı Renkleri ve Çeşitleri

Beyaz Gres Yağı; İlaç sanayisinde ve gıda sektöründe kullanımı oldukça yaygındır. Yüksek sıcaklık uygulamaları için ideal bir seçenektir ve zorlu koşullar ile mükemmel uyum sağlar. Otomotiv sektöründe ise mekanik parçaların yağlanması amacına hizmet eder.

Rulman Gres Yağı; Çalışma sıcaklıkları maksimum 140 dereceye kadar olan rulmanlar için tercih edilmektedir. Ağır yük taşımacılığında ve merkezi yağlama sistemlerinde aktif olarak tercih edilir. Rulman gresler soğuk havalarda dahi üstün yağlama performansı sergileyerek parçaların donmasını engeller.

Silikon Gres Yağı; Silikon gres yağları yüksek kaliteye sahip yağlayıcı malzemelerdir. Yapılarından dolayı sertleşerek kullanıldıkları alana yapışma yapmazlar. Hareketli parçaların tamamında mekanizmaların yağlanması için uygundur. Damla yapmadan uzun vadeli kullanılabilirler.

Gres yağı olarak kullanıldıkları alanda kir ve nem oluşumunu engellerler. Somun, vida, cıvata vb. alanlarda çok yönlü yağlayıcılardır. Aynı zamanda montaj yardımcısı olarak kullanılan miller, vanalar, makine parçaları, contalar, mühürlerde korozyona karşı koruma sağlar.

Sıvı Gres Yağı; Yüksek performanslı ve çok amaçlı bir gres yağı olmasından dolayı tercih dilmektedir. Yapışkan olmayan formülü su geçirmesini, korozyonu ve kirlenmeyi önemli ölçüde engellemektedir. Gres yağı metal birleşim yerlerinde kullanımında mükemmel sonuçlar alınabilir. Yüksek basınçlı yüklerde yağlama işlemini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmışlardır.

NSF ONAYLI
GRESLER

Gıdaların üretimi ve işlenmesi için kullanılan makinelerde tercih edilen yağcılar toksik olamamalıdır. Aynı zamanda gıda üretim tesislerinde kullanılmakta olan gıda bileşiklerine göre belirlenmiş kuralları karşılamalıdır.

NSF Belgesi, gıda denetçileri ve tüketicilerine, üretimde kullanılan temizlik kimyasalının gıda güvenliği açısından uygun olduğunu garanti etmektedir. Gıdaların üretimleri sırasında veya ambalajlama işlemlerinde kullanılan sanayi tipi gres yağı olarak adlandırılır.

Gıda endüstrisinin tamamında kullanılan yağcıların içerikleri insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle tatsız, kokusuz, gıda yönetmeliğine ve uluslararası standartlara uygun olmaları gerekmektedir.

Bir diğer özellikleri ise sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmalarıdır. Yüksek ısılara karşı dayanıklı, sızdırmazlık özelliğine sahiptir ve korozyona engel olabilirler. Güvenilirlik ve ekipmanların ömrünü arttırmaları için doğru yağlayıcı seçimi oldukça önemlidir. Bu nedenle Corfin marka Nsf onaylı gres yağı seçimlerinizde teknik ekibinden yardım alabilirsiniz.

Yüksek kalitede olan Corfin Nsf onayı gres yağı işletme ve bakım maliyetlerini minimuma düşürerek uzun vadede kendisine yapılan yatırımı geri ödemektedir. Yağlayıcıların tamamı değerini kanıtlamış ve günümüz şartların tam olarak hizmet etmektedir. Sayfada denenmiş ve üstün kalitesi kanıtlanmış gresleri inceleyerek sizin için en uygun olana ürüne kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Gıda sınıfı gres yağı, insan sağlığı ile doğrudan ilgili ve bunu korumak konusunda sorumluluk sahibi olan ürünlerdir. İlaç sanayisinde de sıklıkla kullanılan bu yağlayıcıların gerekli tüm testlerden geçmiş ve onay belgelerini almış olmaları gerekmektedir. Corfin Nsf onaylı tüm greslerini gerekli testlerden başarıyla geçirdikten sonra sizlerin kullanımına sunmaktadır.

Kullanım alanlarına ve ölçülerine göre gres yağı fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce nerede nasıl kullanılması gerektiğini doğru kavramak çok önemlidir. Corfin’in uzman ekibi ve deneyimli saha elemanları gres yağı konusunda size gereken desteği vermektedir.

NSF Onaylı Gres Yağı Kullanım Alanları