fbpx

Karşılaştır

Favorilerim

TEKLİF SEPETİM

Ürün Ara

Karşılaştır

Favorilerim

SEPETİM

motor yağı çeşitleri

Motor Yağı ve Filtre Çeşitleri

Motor yağı konusunda yapılan çok sayıda araştırma ve gelişen yeni teknoloji, yağın filtreler yoluyla
kirlenme alanlarını geliştirmiştir. “Bütün yağ filtreleri aynı görevi yerine getiriyor öyleyse neden bir
marka için daha fazla para ödeyeyim?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu konuyu yeniden
düşünmeniz gerekebilir.

Tahmini okuma süresi 8 dakika

 • Neden her zaman doğru motor yağı tercih edilmeli?
 • Yağlayıcı seçiminde performans ve uyumluluğun önemi nedir?
 • Motor yağı araç için nasıl bir fayda sağlar?
 • Aracınız için uygun motor yağı hangisi?
 • Motor yağları nasıl test edilir?
 • Motor yağlarının fiyatları nedir?

Neden En İyi Motor Yağı Tercih Edilmeli ?

Motor yağı hakkındaki araştırmalar, yağların hareketli parçaları nasıl koruduğunu, yakıt ekonomisini nasıl arttırdığını ve motorunuzun ömrünü nasıl uzattığını kanıtlıyor. Yağlama endüstrisi, motor karter yağları, gres (şasi, tekerlek yatakları), şanzıman sıvıları, hidrolik sıvıları, dişli yağları ve fren sıvılarının kalitesini sürekli olarak yükseltiyor. 

Tüm yağların aynı olduğu düşüncesi, beş yıl önce yapılmış bir ekipman parçasının, bugün yapılan aynı tip ekipmanla aynı yağlayıcıları gerektirdiğini ima eder. Ancak yakıt tasarrufu, daha düşük emisyonlar, yeni malzemeler ve daha iyi üretim (daha sıkı ekipman toleransları), günümüz ekipmanı için eski modellerde olmayan özel motor yağı ve filtreler gerektirecek şekilde bir araya geliyor.

Yağlama ihtiyaçları geliştikçe, kamyonlar, ekiciler, biçerdöverler, püskürtücüler, römorklar ve motorlar, dahili parçaların ekipman özellikleri dahilinde düzgün şekilde çalışmasını sağlamak en iyi motor yağı seçimine bağımlıdır. Ekipman özellikleri değiştikçe, üreticiler yeni talepleri karşılamak için yeni nesil motor yağı tasarlar ve geliştirir. Bu nedenle, seçiminizi maliyete göre yapmak yerine ekipman üreticisine göre uygun yağ ve filtreyi belirlemek ve seçmek önemlidir.

Performans ve Uyumluluğun Önemi

Motor yağı seçiminde daima performans ve uyumluluk fiyattan önce gelmelidir. Yağlayıcılar ve filtreler birbirine benzer görünebilirler ancak ürünün düzgün çalışmasını sağlayan şeyin uygun seçilen bir yağlayıcı olduğunu unutmayın. 

Teknik veriler, sayılar ve kısaltmalardan oluşan kodlanmış bir dille iletilir. Bu nedenle de iyi performans gösteren ürünleri, aynı performansı göstermeyenlerden ayırmak zor olabilir. Söz konusu sayılar ve kısaltmalar, madeni yağ üreticilerinin motor yağı üretirken kullandıkları endüstri standartlarıdır. 

Bu terimleri anlamak, ekipmanınız ve uygulamanız için en iyi motor yağlarını ve yağ filtrelerini seçmenize yardımcı olacaktır. Uzun vadede doğru motor yağı ve filtreyi seçmek ekipman güvenilirliğini artıracak, çalışma performansını iyileştirecek, bakım maliyetlerini düşürecek ve ekipmanınızın hizmet ömrünü uzatacaktır.

motor yağı fiyatları

Motor Yağları Çok Sayıda Fayda Sağlar

Perakendecilerin birden fazla marka motor yağı ile dolu rafları vardır. Her üretici, ürünlerinin rakiplerine göre bir veya daha fazla avantaj sunduğunu iddia eder. Bununla birlikte, çoğu motor yağı, aşağıdakiler gibi temel motor özelliklerini karşılamak üzere tasarlanmış olmaları bakımından benzerdir:

 • Yağın soğuk bir motorda hareketli parçaları ne kadar hızlı yağlayabiliyorlar?
 • Parçaları daha yüksek motor sıcaklıklarında ne kadar iyi koruyorlar?
 • Ne kadar çabuk bozuluyorlar?
 • Yağ değişimleri arasında önerilen aralık nedir?
motoru korumanın 9 yolu

Motor Yağları ve Karter Yağları Nasıl Üretiliyor ?

Konvansiyonel motor yağları, yeraltı rezervuarlarından pompalanan ham petrol olarak hayata başlar. Ham petrol, yağı belirli bir viskoziteye getirmek için çıkarılması gereken ve daha fazla rafine edilmesi gereken safsızlıklar içerir. 

Geleneksel motor yağı, yaklaşık yüzde 80 oranında rafine edilmiş ham petrolden (baz yağ olarak adlandırılır) oluşur. Kalan yüzde 20, baz yağ özelliklerini geliştirmek, bazı baz yağ özelliklerini bastırmak ve formülasyona yeni özellikler eklemek gibi çok sayıda amaca hizmet eden katkı maddeleridir. Genellikle bu katkı maddeleri, bir karter yağı ürününü diğerinden belirgin bir şekilde ayıran şeydir.

Karter Yağları Motorları Nasıl Koruyor ?

 • Birbirine karşı kayan veya yuvarlanan metal yüzeyler arasında ince bir yağlayıcı film tabakası oluşturur. Bu katman sürtünmeyi ve aşınmayı azaltır.
 • Dahili çamur ve tortu oluşumunun azaltır.
 • Kir, çamur, kurum ve metal parçacıkları gibi kirletici maddelerin taşınması veya dağıtılması. Bu kirleticiler, yağ filtrelerden geçtiğinde uzaklaştırılır.
 • Motor tarafından üretilen ısının “soğutucu” yağ sirkülasyonuna aktarır.
 • Metal yüzeylerin pas ve korozyondan korur.
 • Hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak yakıt ekonomisini iyileştirir.
 • Yağ ve köpüğün gövdesi boyunca kabarcıklı hava miktarını azaltarak, yağ pompasının doğru yağ değerini daha etkili bir şekilde sağlamasına yardımcı olur.
 • Sızıntıları azaltmak için motor contalarını şartlandırır.
 • Sıcak ve soğuk çalışma sıcaklıkları için kabul edilebilir viskoziteleri (kalınlıkları) korur.

Aracınız İçin Uygun Yağ Hangisi ?

Aracınız için uygun olan motor yağı ve filtre seçimini her zaman doğru yapmalısınız. Aynı zamanda yağ değişim periyotlarını da uzmanların belirlediği zaman dilimlerinde yapmanız aracınız için faydalı olacaktır. 

Yağı değiştirmek için beklerseniz, bu doğrusal bir bozulma değildir. Başka bir deyişle, motor yağı performansında keskin bir düşüş yaşanır. Kısa mesafeli bir sürücüyseniz, yağı daha sık değiştirmeniz muhtemelen faydalı olacaktır. Uzun yol sürücüsü iseniz, yağ değişimini biraz uzatabilirsiniz.

Araç daha yeniyse uzatabilirsiniz. Araç daha eskiyse, daha sık yağ değişimi gerektirecektir. Bir yağın kullanım ömrünü birçok faktör etkiler, ancak kalıcı motor hasarını önlemek için yağı ve filtreyi zamanında değiştirmeniz gerekir. Aynı zamanda kullanılan yakıt türüne göre de farklı yağlayıcılar tavsiye edilir.

10 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

Motor yağı seçimi için araçlar için önemli bir yere sahiptir. Özellikle motor ömrünün uzaması ve aracın sağlıklı şekilde seyredebilmesi adına büyük öneme sahiptir. 10w 40 motor yağı olarak da ifade edilebilen 10 40 motor yağı neredeyse tüm araç türlerinde kullanılabilir. Bu doğrultuda LPG, dizel ya da benzin yakıtlarından birin tüketen neredeyse tüm araçlarda tercih edilebilir. Böylece farklı marka ve modellerdeki birçok araç için uygundur diyebiliriz.

20 50 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

20 50 motor yağı, gazlı araçlar olarak da bilinen LPG ile çalışan tüm araçlar tipleriyle kullanılabilir. LPG gazıyla çalışan binek bir araca veya motorlu bir taşıta sahipseniz but tip bir motor yağı aracınızın daha iyi performansla çalışmasını sağlayacaktır.

5 30 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

5 30 motor yağı hafifi hizmet tipi olarak bilinen benzinli ve dizel motorlarda yaygın olarak tercih edilen bir motor yağıdır. Günümüzde üretilmekte olana birçok motor yağı gibi 5 30 yağıda çok dereceli bir yağlayıcı çeşididir. Bu nedenle değer 5 gibi düşük viskozite sınıfından 30 gibi yüksek bir viskozite sınıfına kadar değişebilir.

15 40 Motor Yağı Hangi Araçlarda Kullanılır ?

15 40 motor yağı günümüzde dizel motorlarında kullanılan bir yağlayıcındır. Bunun en önemli nedeni de motorun ömrünü uzatacak şekilde ekstra yüksek performanslı bir dizel motor yağı olmasıdır. Sonuç olarak dizel motora sahip bir araç kullanıyorsanız 15 40 motor yağını tercih edebilirsiniz.

Motor Yağının Test Edilmesi

Filo araçları veya traktörlerini kullana birçok operatör, motora zarar verebilecek ve yağ performansını etkileyebilecek herhangi bir antifriz, kurum, yakıt, krom veya diğer kirleticiler içerip içermediğini görmek için yağlarını test etmelidir. Motor yağı numunesi analizinde bulduğunuz şey, yağın durumuna göre motor yağınızı ve filtrelerinizi daha erken mi yoksa daha sonra mı değiştireceğinizi belirlemenize olanak tanır.

Potansiyel bir sorunu maliyetli hale gelmeden önce belirlemek için test sonuçlarını da kullanabilirsiniz. Örneğin, bir test yağın krom içerdiğini ortaya çıkarırsa, bu, yataklarda anormal aşınma olduğunu gösterebilir. Yağı test edip etmeyeceklerini veya yapabilecek birini tavsiye edip etmeyeceklerini belirlemek için yağ tedarikçinizle iletişime geçmelisiniz.

Motor Yağı Fiyatları

Motor yağı fiyatları birçok etkene göre değişiklik gösterir. Etkenlerden ilki yağın markası ikincisi ise kullanım ömrüdür. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz gibi motor için doğru yağlayıcıyı seçmek her şeyden önce gelir. Bu nedenle fiyatı her durumda ikinci planda tutmalı ve aracınız için en iyi olan motor yağını tercih etmelisiniz.

Ana Sayfa » Motor Yağı ve Filtre Çeşitleri

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar