fbpx

Karşılaştır

Favorilerim

TEKLİF SEPETİM

Ürün Ara

Karşılaştır

Favorilerim

SEPETİM

yuvarlak örgü makine yağları

Yuvarlak Örgü Makine Yağları

Corfin Lubrication’ın Teknolojisi ile Üretilen Armoni Tekstil Yuvarlak Örme Makine Yağları Neden Kullanılıyor ve Kullanılması Gerekiyor? Yağın Doğru Kullanımı ve Düzenli Olarak Kullanılması Makinelerin Ömrünün Uzamasını Nasıl Etkiler?

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Örgü makinelerinin düzgün çalışabilmesi için doğru yağın kullanılması son derece önemlidir. Bu nedenle de uzmanların tavsiye ettiği, üretimi sırasında her detaya dikkat edilen yağlayıcıların seçilmesi gerekir. Armoni örgü makinesi yağı da bunlardan biridir.

yuvarlak örgü makine yağları
Yuvarlak Örgü Makinası

Kilit Noktalar

 • Örgü makineleri için seçilen yağlayıcıların makine parçalarını ve kontrol ekipmanlarını olumsuz etkilememesi gerekir.
 • Armoni yağlarının en önemli fonksiyonlarından biri de kusursuz yıkanabilirlik göstermeleridir.
 • Makinelerin tüm parçalarının mutlaka korozyona karşı korunması gereklidir. Bu nedenle Armoni makine yağları ekstra koruma sağlar.
 • Yağın üretiminde kullanılan bazların sistemin amacına hizmet eder nitelikte olması gerekir. Armoni yuvarlak örgü makinesi yağları bu nedenle özel olarak üretilir.

Armoni Yuvarlak Örgü Makinesi Yağları

Yuvarlak örgü makineleri için üretilen platin ve iğne yağlarında aranan birçok özellik bulunur. Bu özelliklerin başında ise şunlar geliyor;

 • Makine boyasına ve plastik parçalara kesinlikle zarar vermemelidir.
 • Makinenin doğru çalışmasını sağlayan kontrol sistemini etkilememelidir.
 • Beklendiği gibi yüksek yağlama performansı göstermelidir.
 • Ham madde olarak kullanılan kumaşın yıkanabilirlik performansını en üst seviyede karşılamalıdır.
 • Güç kablolarını korumak için kullanılan kaplayıcılara zarar vermemelidir.
 • Makine sıcaklığını olması gerekenin üzerine çıkarmamalıdır.
 • Korozyona karşı parçaları koruyucu özellikte olmalıdır.
örgü makine yağı ne işe yarar

Uzmanlar tarafından üretilen Armoni yuvarlak örgü makinesi yağları, maksimum güvenli çalışma ortamı sunar. Aynı zamanda makinelerin bakım masraflarını da minimumda tutarak işletme maliyetlerine de katkı sağlar.

Bu sayede yuvarlak örgü makine yağı Armoni, teknik ve operasyonel parametreler, makinelerin türleri ve üretilmiş ürünlerin kalitesini son derece başarılı bir şekilde karşılar. Ek olarak fiyat/performans beklentilerini de en üst seviyede tutar.

Performansı Yükselten Katkılar ve Kullanımlarının Önemi

“Armoni yuvarlak örgü makinesi yağlarının üretiminde amaçlarına en iyi şekilde hizmet edebilecek baz yağları ve katkılar kullanılır. Bu sayede yağın daha uzun ömürlü olması ve makine parçaları ile uyum içerinde çalışması sağlanır.”

Yalçın Ağaoğlu

Armoni örgü yağlarının en önemli unsurunu örgü ve platin yağlarının üstün yıkanabilirlik ve yağlama özelliğini oluşturan katkı paketleri sağlar. Uygulama da kullanılan katkı maddelerinin yüksek kalite farklılığı ve faydalı etkilerinden dolayı kullanım sonrası ekonomik oldukları da ispatlanmıştır.

Armoni tekstil yuvarlak örgü makine yağları performans katkıları ile formüle edilmiştir. Kullanımları ve takip eden terbiye işlemleri sonrasında (alışılmış kumaş miktarı kadar yıkama suyu) floteli sayesinde kumaşın üzerinde örmeden kaynaklanan yağ lekelerinin sabunlaşarak kumaş üzerinden akıp gitmesine olanak verir.

Yuvarlak örgü makine yağı Armoni, buhara, suya, asidik ve alkalik çözeltilere maruz kalabilirler. Bunun yanı sıra aşırı sıcaklıklara, yüksek hızlara ve titreşimlere maruz kalan tüm bileşenler için özel olarak tasarlanarak üretilmiştir.

Yüksek Verimlilik Oranlarıyla Armoni Yuvarlak Örgü Makinesi Yağları

Armoni yağları çok daha yüksek oranda verimlilik sunar. Örkü makine yağlarında bulunan ekipmanların uzun ömürlü olması ve daha düşük yağ tüketimi için Armoni yuvarlak örgü makinesi yağları kusursuz olmaları bakımından vazgeçilmezdir.

Armoni yuvarlak örgü yağları kullanıldıkları alana göre geliştirilebilen bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bu özellikleri sayesinde problem çıkarmazlar, işçilikten ve zamandan da tasarruf sağlarlar.

Bilindiği gibi makine parçalarının gerçekleştirdiği her hareket mutlaka bir aşınmaya sebep olur. Bu nedenle de makinelerdeki yüzeylerin aşınmasına engel olacak ve en alt seviyeye indirgeyecek yağlama maddesi Armoni yuvarlak örgü yağlarını kullanmak, masrafları düşürmenin yanı sıra verimliliği de arttıracaktır.

Armoni Yuvarlak Makine Yağlarının Yıkama Performansı

Armoni örgü makinesi yağlarının kullanım sonrasında yıkanabilme özelliği bulunur. Bu da su ile karışabildikleri anlamına gelir. Bilindiği üzere yağın su ile karışabilmesini sağlayan katkı maddeleri emülgatörlerdir.

Emülgatörler, yağların yüzey dirençlerinin düşmesini sağlayarak su ile karışmasına neden olurlar. Pamuklu veya polyester kumaş üretimi yapan örme makinelerinde yağlayıcının su ile karışabilme performansı son derece önemlidir. Tüm bu özellikleri sayesinde Armoni yuvalar örgü yağları, diğer rakiplerine göre her zaman bir adım öndedir.

gres yağı çeşitleri banner

Likralı kumaş üretiminde yaşanan ve olası sorunları en aza indirebilmek için Armoni yuvarlak örgü makine yağlarının tercih edilmesi gerekir. Likralı kumaşların üzerine gelen herhangi bir örgü yağı kumaşın likra özelliğinin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle üreticilerin yıkama proseslerinde yüksek sıcaklıklardan kaçınmaları ve optimum seviyeyi yakalamaları tavsiye edilir.

Armoni Yuvarlak Örgü Makine Yağlarından Beklenen Performans

Örgü makinelerinin en yüksek performans ile uzun süre kusursuz çalışabilmeleri işletme maliyetleri ve üretilen ürünlerin kalitesi için son derece önemlidir. Bu nedenle Armoni, yağlama ve makine güvenliği konusunda üstün performans sunar.

Yağlama Performansı

 • Uzun süreli ve yüksek seviyede yağlama özelliği sunması
 • Viskozite farklılıklarının değişik ısı aralıklarında gerçekleşmesi
 • Yağın reçineleşmesi ihtimalinin olmaması
 • Viskozite farklılıklarının değişik ısı aralıklarında gerçekleşmesi
 • Yağlama sistemlerinin tamamında kullanılabilme özelliğine sahip olmaları
 • Üretimlerinde kullanılan maddelerin çevresel ve fizyolojik olarak zararlı olmaması
 • Sürtünme direncinin düşük olması sayesinde enerji tüketimi ve işletme maliyetlerini azaltması
 • Yaygın kullanılan sızdırmazlık malzemeleri, elektronik kontrol sistemlerinin elastan lifleri ve plastik malzemeler ile uyumlu olmaları

Makine Güvenliği İçin Üstün Performans

örgü makinası yağlama
 • Makinelerdeki titreşimin ve gürültünün en aza indirgenmesi
 • Sürtünme kaynaklı oluşan yüksek ısıyı azaltması
 • Paslanmaya karşı ekstra dayanıklı olması
 • Pasın önlenmesi için katkılar içermesi
 • Makinelerdeki plastik parçalara ve boyaya zarar vermemesi
 • Parçalar üzerindeki aşınmayı minimuma indirmesi
 • Makinelerin metal parçaları üzerinde tutunma ve yayılma özelliğine sahip olmaları
 • Aşınmaya karşı ekstra koruma sağlayarak iğne ve platinlerin kullanım ömrünü uzatması ve bu sayede de bakım maliyetlerini en aza düşürmesi
 • Makinelerdeki iğne kanallarının sürekli temiz tutulması

Yıkanabilirlik İçin Uygun Ham Maddeler

Armoni örkü makinesi yağlarında dünyanın ünlü hammadde sağlayıcılarında temin edilen Triaryl phosphorothionate / Triphenyl phosphorothionate katkı maddeleri kullanılır. Bu katkı maddelerinin en önemli özellikleri kül ve karbon bırakmamaları, aşırı basınca karşı dayanıklı olmaları ve aynı zamanda da aşınma önleyici özellikte olmalarıdır.

Üretimde kullanılan katkı maddeleri yüksek seviyede termal stabiliteye sahiptirler. Ayrıca sülfürlü aşırı basınç sağlayan katkıların aksine sarı metallere karşı nötr özellik gösterirler. Armani örgü makinesi yağlarında amin fosfat karışımı içeren aşırı basınç, aşınma ve pas özelliğine sahip olan külsüz bir ham madde kullanılır. Ayrıca aşağıda yer alan katkı maddeleri de bileşemin daha güçlü olmasını sağlar.

madeni yağ üretimi nasıl yapılır
 • Antioksidan olarak 2,6 Di-tert-4methylphenol (BHT) gibi fenolik bir antioksidan kullanılır.
 • 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT) gibi fenolik bir antioksidan kullanılır.
 • Yıkama özelliğinin kusursuz olabilmesi için yağın içerisinde su emülsiyonlaştırıcısı kullanılır.
 • Korozyon önleyicisi olarak da amfifilik bir oleik asit türevi tercih edilir.
 • Dimercaptothiadiazole içeren, demir ve metal içermeyen, polar özellikte olmayan baz yağlarında etkili deaktivatör kullanılır.
 • Süksinik asidin yarı esteri bir modeli olan ve mükemmel derecede demülsifiye edici özelliğe sahip, etkili bir korozyon önleyici katkı maddesi kullanılır.

Söz konusu tüm bu ham maddeleri bir arada tutarak homojen bir karışım elde etmek oldukça önemlidir. Bu nedenle değişik kimyasalların içerinde var olan tüm bu ham maddeleri kolayca kumaş üzerinden çıkarabilmek amacıyla mutlaka Armoni special kullanılır.

Örgü Makinelerinin Tarihçesi

örgü makinesi tarihçesi

Tekstil sektöründe örgü işleminin, insanlığın en temel ihtiyaçlarından biri olan giyinme ihtiyacını karşılamak amacıyla M.Ö. 490 yıllarında Göktürkler ve Eski Mısırlılar tarafından kullanılmasıyla başladığı varsayılıyor.

Matthew Townsend’in 1853 yılında dilli-kancalı örme iğnesini icat etmesinin ardından; 1867 yılında ilk örme makinesi üretilmiştir. Sonrasında ise ilk yuvarlak örme makinesi geliştirilmiş ve böylece tekstil sektöründe makineli örmecilik kullanımı yol almaya başlamıştır.

Örmecilik endüstrisi, 1920 yılında üretilmeye başlanan yapay elyaf ve ipliklerin de etkisiyle yeni örme makineleri ortaya çıkmıştır. Bu sayede de yeni örme metotları geliştirilmiş ve örmecilik sektörü hızla ivme kazanarak gelişmiştir.

1945 yılından sonra hızla gelişen teknoloji ile beraber son yıllarda yapılan çalışmaların ardından elektronik ve mekanik üretime dayalı ilerlemeler yaşanmıştır. Böylece bu alandaki gelişmeler de hızlanmıştır.

Günümüzde ise örgü makinelerinin yüksek performansla çalışması, bilgi ve teknolojinin son yıllarda inovatif yaklaşımı ile üst seviyeye ulaşmıştır.

Son yıllarda örme makinelerine olan rağbetin olağanüstü derecede artmıştır. Bu artışın ardından örme makine sanayicileri daha teknolojik ve hızlı devirle çalışan makineler üretmeye başlamışlardır.

Bu anlamda bir dipnot vermekte fayda var; yapılan ihracatın yüzdesine bakıldığında örme kumaş ihracatı, dokuma kumaş ihracatının ardından tekstil ve gerekli hammaddelerin ihracatının yüzde 15,2’sini oluşturur.

Summary
Photo ofYalçın Ağaoğlu
Name
Yalçın Ağaoğlu
Job Title
CEO
Company
Yalçın Ağaoğlu Holding

Bunlarda İlginizi Çekebilir

motor yağı çeşitleri

Motor Yağı ve Filtre Çeşitleri

Motor yağı konusunda yapılan çok sayıda araştırma ve gelişen yeni teknoloji, yağın filtreler yoluylakirlenme alanlarını geliştirmiştir. “Bütün yağ filtreleri aynı

Yorumlar