Yüksek Sıcaklık Gresleri

Yüksek sıcaklıkta çalışan (örneğin demir – çelik) fabrikalarda yüksek ısı şartları, istenilen seviyede yağlama yapmayı çok güçleştirmektedir. Otomatik yağlama ekipmanlarının sürekli takip edilmesi gerekmekte ve duruşlar çok masraflı olmaktadır. Arızalar ise hem kalite hem de iş güvenliği konusunda sıkıntılara sebep olmaktadır. Soğutma suyu arızaları da sıradan greslerin performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Yüksek sıcaklığın yanı sıra çok büyük yükler ve düşük hızlar söz konusu olabilir, bunun için Yüksek Performanslı Yüksek Sıcaklık Greslerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Gres yağının bir diğer özelliği ise en zorlu şartlarda dahi sorunsuz kullanılabilmesidir. Yüksek sıcaklık gresi olarak ihtiyaç durumunda +250 ile +300 derece arası sıcaklığa dahi dayanabilmeli ve bu zor şartlar altında koruyucu özelliğini yitirmemelidir. Üstelik ister yüksek sıcaklık gresi ister diğer türden bir gres yağı olsun, mekanik aksamın temizlenmesine de destek olabilmesi son derece faydalıdır.

Bir uygulama için uygun yağlayıcı seçerken, bir çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle de muhtemel çalışma sıcaklığıdır. Bazı uygulamalar, maksimum ve minimum sıcaklık arasında çevrimsel olarak çalışır. Her durumda, en uygun yağlayıcıyı belirlemek için, maksimum ve minimum çalışma sıcaklığı dikkate alınmalıdır.

Gres yağının pek çok yararı bulunur. Bunlar arasında her şeyden önce mekanik aksamın fiziksel etmenlerden etkilenmesinin önlenmesi gelir. Şöyle ki, yüksek sıcaklık gresleri sayesinde en yüksek ısıda dahi makinelerin sürtünmeden etkilenmemesi ve dolayısıyla zaman içerisinde aşınmasının ya da parçalanmasının engellenmesi mümkün olabilecektir. Bunun yanı sıra gres yağı sayesinde makineler tozdan da etkilenmeyecek, parçalar çok daha uyumlu hale gelecektir. Tam olarak oturan mekanik aksam sayesinde mükemmel bir uyum içerisinde çalışan cihazların verimi de buna paralel olarak artacaktır. Ancak her ne olursa olsun en yüksek kalitedeki gres yağının tercih edilmesi gerekir. Özellikle yüksek sıcaklık gresi konusunda tercihin her daim kaliteden yana olması, en çetin şartlarda dahi makinelerin zarar görmesini engelleyecek, uzun vadede tasarruf sağlanmasına da yardımcı olacaktır.

Corfin Lubrication bilim insanları yüksek sıcaklıkta üstün performanslı ürünler geliştirerek ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri sunmaktadır.

Yorumlar