fbpx

Karşılaştır

Favorilerim

TEKLİF SEPETİM

Ürün Ara

Karşılaştır

Favorilerim

SEPETİM

Gres Yağı Nasıl Temizlenir ?

Gres yağı lekesi nasıl temizlenir gibi sorunlar için ne tür işlemlerin yapılacağı, hangi malzemelerin kullanılacağı ve işlem sırasında dikkat edilmesi gereken tüm bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu sayede yağ lekesi sonucunda yaşadığınız olumsuzluklardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Gres Yağı Lekesi Neden Oluşur ?

Özellikle sanayi sektöründe çalışan kişilerin kıyafetlerinde sıklıkla gres yağı lekesi oluşmaktadır. Bu nedenle gres yağı nasıl temizlenir sorusu en çok bu kişiler tarafından merak edilmektedir.

Gres yağları diğer yağlar ile kıyaslandığında daha katı ve çıkarılması çok daha zor yağlardan biridir.

Özellikle motor gibi ekipmanlar ile uğraşan ustalar işe geldikleri anda iş için kullanacakları kıyafetleri giymeyi tercih etmektedir. Ancak yine de aniden ortaya çıkan problemler ile mücadele ederken kıyafet değişikliği gibi bir işlem söz konusu olamayabilir. Hatta kişinin aklına bile gelmeyebilir.

Bunun gibi durumlarda da ortaya kurtulması zor olan gres yağı lekeleri çıkabilmektedir. Böylece birçok insan gres yağı lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabını aramaktadır. Gres yağının temizlenmesi için farklı yöntemler ve materyaller kullanılmaktadır.

gres yağı nasıl temizlenir

Gres Yağını Çıkarmak İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Gres yağı nasıl temizlenir sorusu için verilebilecek birçok cevap bulunuyor. Yani yağın temizlenmesi için birçok farklı malzemeden faydalanabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin her birini tek bir leke için kullanmamalısınız. Lekeyi çıkardıktan sonra ise diğer malzemeleri de durulayarak kıyafetlerinizi temizleyebilirsiniz.

 • Çamaşır suyu veya sabununu bir miktar suyun içerisine dökerek ardından lekeli kıyafeti bu suyun içerisinde ovup 4 saat kadar bekletebilirsiniz. Son aşama da ise bir fırçadan faydalanarak leke çıkana kadar ovalayabilirsiniz.
 • Bulaşık deterjanları da yapıları ve içlerinde bulunan malzemeler itibariyle gres yağı temizliğinde kullanılabilir. Bunun için bir miktar suyun içerisine deterjan koyarak birkaç saat bekletebilirsiniz.
 • Gres yağı nasıl temizlenir sorusunun bir diğer cevabı da diş macunu kullanmaktır. Diş macununu lekenin üzerine uygulayarak ılık su ile yıkamanız kıyafetin temizlenmesi için yeterli olacaktır.
 • Tüm bunlara ek olarak çamaşır tozu, leke çıkarıcı, amonyak, benzin, özel sprey ve terebentin gibi maddeler de bu tip lekelerin çıkartılması için kullanılabilmektedir.

Yukarıda yer alan maddelerin tamamı farklı özellikleri olan materyallerdir. Örnek olarak benzini sıvı sabun ile karıştırarak lekenin üzerine uygulayabilir böylece lekenin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda içerisine bir miktar kabartma tozu ve soda da ekleyebilirsiniz. Tüm bu işlemler sırasında kıyafetlere zarar gelmemesi için dikkatli olunması ve aşırı doz kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Kabartma Tozu Nasıl Kullanılır?

Çamaşırhane uzmanlarının büyük bir çoğunluğu kabartma tozunun yağı kumaştan kendi içerisine çekerek çıkardığını söylemektedir. Kalın bir palto veya bir mobilya parçası gibi bir ürünü yıkamıyorsanız, gres yağı nasıl temizlenir sorusuna bir cevap olarak lekeyi işlemeden önce ilk savunma hattı olarak kabartma tozu kullanmanızı önerilir. Bu işlemi nasıl yapacağınızı aşağıdaki maddeleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 1. Fazla yağı bir kâğıt havlu veya bezle temizleyin.
 2. Etkilenen kumaşın üzerine karbonat serpin ve 24 saat bekletin.
 3. Bir gün geçtikten sonra, kabartma tozunu süpürün veya fırçalayın.
 4. Etkilenen bölgeye sirke ve su solüsyonu püskürtün.
 5. Sabun ve fırçayla fırçalayın, ardından durulayın.
 6. Leke kalırsa işlemi tekrarlayın.

Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin Tebeşir Nasıl Kullanılır?

Önde gelen çamaşırhane sahipleri, teknik olarak, tebeşirin tıpkı kabartma tozu gibi giysilerinizden yağı çıkarabildiğini söylüyor. Yağı kumaştan ve kendi içine çekerek. Ancak büyük veya yerleşik lekeler için tebeşir önermiyor. Bunun yerine, bu numarayı küçük yağ sıçramalarında deneyin, örneğin yemek yapıyorsanız ve gömleğinizde bir nokta yağ bitiyormuş gibi.

 1. Temiz bir kâğıt havluyla giysideki fazla yiyecek ve yağı temizleyin.
 2. Tüm noktayı tebeşirle kaplayın ve yağın tamamen emilmesi için birkaç dakika bekleyin.
 3. Leke oluştuktan sonra kirli öğeyi mümkün olan en kısa sürede yıkayın.

Yerleşik Yağ Lekelerini Adım Adım Çıkarma

Gres yağı nasıl temizlenir sorusunun cevabı ve yerleşik yağ lekeleri göz korkutucu olabilir ve kuşkusuz, çıkarmak için biraz çalışma (ve doğru bileşenler) gerektirirler. Yağ veya gres lekenizi olduktan hemen sonra çıkarma şansınız olmadıysa, aşağıdaki adımları izleyin:

1. Kumaş Kuruyken Leke Üzerinde Çalışın

Leke üzerinde çalışmadan önce giysinizi suyla durulamak iyi bir fikir değildir. Uzmanlar kuru bir kumaş üzerinde çalışmanın çok daha kolay olduğunu söylüyor çünkü yağ ve su birbirine karışmaz. Yani kumaşı ıslattığınızda olan şey, suyun tüm yağı kumaşın etrafında toplamasıdır. Böylece yağı uzaklaştıracak yeriniz kalmaz.

2. Lekenin Arkasına Bir Parça Karton Yerleştirin

Giysinizin katmanları arasına bir parça karton koymak, herhangi bir yağı kumaşın diğer kısımlarına aktarmanızı önlemenize yardımcı olacaktır. Evin içinde eski bir mısır gevreği kartonu veya teslimat kutusu gibi bir şeyin üstesinden gelin.

3. Lekeyi Temiz, Kuru Bir Bezle Silin

Mümkün olduğunca fazla yağı temizlemenizi ve gres yağı nasıl temizlenir sorusuna en iyi şekilde cevap bulabilmenizi isteriz. Yağın kumaşın etkilenmemiş kısımlarına yayılmasını önlemek için dikkatlice kurulayın. Bezin yoksa peçeten, mendil veya kâğıt havlunun da işe yarayacaktır.

4. Lekeye Bulaşık Deterjanı Sürün

Sıvı bulaşık sabunu, bulaşıklarında olduğu gibi giysilerdeki yağı kesmede etkilidir. Ön muamele olarak, lekeye birkaç damla sıvı bulaşık sabunu sürün ve parmaklarınızla nazikçe ovalayarak, temiz, yumuşak kıllı bir diş fırçası veya üzerinde çalışmasına yardımcı olması için bir bezle ıslatın ve bulaşık sabununun yaklaşık beş dakika emmesine izin verin.

5. Ilık Suyla Durulayın, Ardından Her Zamanki Gibi Yıkayın

Gres yağı nasıl temizlenir bulaşık deterjanını uyguladıktan sonra beş dakika bekleyin, ardından ılık suyla durulayın. Normal deterjan artı çamaşır suyu (beyaz çamaşırlar için) veya renk korumalı bir güçlendirici ile sıcak suda yıkayın.

6. Öğenizi Havayla veya Hatta Kurutun

Rulman gres yağı lekesi nasıl temizlenir sorusunun cevabı bu aşamada cevap buluyor. Yağ lekelerini ıslak giysilerde görmek zor olduğundan, lekenin gerçekten yok olduğundan emin olana kadar makinenin kurumasını beklemenizi öneririz. Hava ile kurutmadan sonra herhangi bir leke kalırsa, bulaşık deterjanı işlemini tekrarlayın ve tekrar sıcak suda yıkayın. Öğenizi makinede kurutmayın çünkü yüksek sıcaklık lekeyi sabitleyebilir ve çıkarılmasını daha da zorlaştırabilir.

Kot Pantolon ve Ayakkabıdan Gres Yağı Temizlemek

Gres yağları herhangi bir şekilde günlük giydiğiniz kot pantolonların üzerine damladıysa yapacağınız işlem diğer kumaşlara göre biraz daha zorlu olacaktır. Gres yağı nasıl temizlenir sorusunun cevabı bu anlamda sizin için çok önemli. Ancak bu tip kumaşların tam anlamıyla temizlenme ihtimali oldukça düşüktür. Uygulama sonrasında az da olsa bir leke kalacaktır.

İlk etapta lekenin bulunduğu noktaya bir miktar tiner veya benzin dökebilirsiniz. Kullanmadığınız bir fırça ile bölgeyi dikkatlice ovalayın sonrasında 15 dakika bekleyin ve ardından pantolonu çamaşır makinasına atmadan elinizde yıkayın.

Gres yağı nasıl temizlenir sorusunun cevabı ayakkabılarda oluşan lekeler için de çok merak edilmektedir. Bunun nedeni en çok zarar gören kıyafetlerden biri olmasıdır. Temizlik öncesinde ayakkabının tabanını ve bağcıklarını tamamen çözmelisiniz. Kot pantolonlar için uygulanan yöntemler ayakkabı temizliği içinde uygulanabilir. Ancak bu sefer fırça kullanmadan daha narin davranmalı ve süet bir kumaş parçası tercih edilmelidir. İşlem sonrasında temizleme işlemi başarıyla gerçekleşmiş olacaktır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

motor yağı çeşitleri

Motor Yağı ve Filtre Çeşitleri

Motor yağı konusunda yapılan çok sayıda araştırma ve gelişen yeni teknoloji, yağın filtreler yoluylakirlenme alanlarını geliştirmiştir. “Bütün yağ filtreleri aynı

Yorumlar